Öğrencilerin yalnızlık düzeyinin yordanmasında olumsuz değerlendirilme korkusu ile internet bağımlılığının rolü
The role of internet addiction and the fear of negative evaluation for prediction of student's level of loneliness
  1. Tez No: 667792
  2. Yazar: BÜŞRA ERGÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada günümüzde“Z kuşağı”olarak bilinen grubun içinde yer alan lise öğrencilerinin yalnızlığının yordanmasında olumsuz değerlendirilme korkusu ve internet bağımlılığının rolü incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Fatih ilçesindeki iki resmi lisede öğrenim görmekte olan öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisinden çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 320 lise öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada öğrencilere İnternet Bağımlılığı Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği ile araştırmacının hazırlamış olduğu Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. İnternet bağımlılığı, UCLA yalnızlık ve olumsuz değerlendirme ölçeği puanlarını cinsiyet, ailenin gelirini yeterli bulma durumu ve ebeveyn durumu değişkenlerine göre karşılaştırmak için ilişkisiz örneklem t testi uygulanmıştır. Ölçek puanlarını yaş, sınıf, akademik not ortalaması ve günlük internet kullanım süresi değişkenlerine göre karşılaştırmak için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. İnternet bağımlılığı ve olumsuz değerlendirme ölçeği puanlarının yalnızlık üzerindeki etkisini belirlemek için çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda internet bağımlılığı bileşenlerinden sosyal ilişkilerde olumsuzluğun ve olumsuz değerlendirme korkusunun yalnızlığın anlamlı yordayıcısı olduğu ve öğrencilerin sosyal ilişkilerinde olumsuzluk algıları ve olumsuz değerlendirme korkuları artıkça yalnızlık algılarının anlamlı bir şekilde arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fear of negative evaluation and internet addiction is examined in predicting loneliness of high school students using technology actively in the group known as“Z generation”. The research is carried out in a relational screening model. The population of the research consists of students studying in high schools in Fatih district of Istanbul province in the 2019-2020 academic year. The sample of the study comprises 320 high school students who accepted to take part in this study from the study population. In this research,“Internet Addiction Scale, UCLA Loneliness Scale, Fear of Negative Evaluation Scale”and Personal Information Form prepared by the researcher are applied to the students. Unrelated sample t-test is used to compare Internet Addiction Scale, UCLA Loneliness Scale, Fear of Negative Evaluation Scale scores according to gender, family income, and parental status variables. One-way analysis of variance is applied to compare scale scores by age, grade, academic grade average, and daily internet usage time. Multiple regression analysis is used to determine the impact of Internet Addiction Scale and Negative Evaluation Scale scores on loneliness. As a result of the research, it is found that negativity in social relations and fear of the negative evaluation, which are components of internet addiction, are a significant predictor of loneliness and while the students' perception of negativity and fear of negative evaluation increases in their social relationships, their perception of loneliness increases significantly.