Farklı ekstraksiyon yöntemleri ile elde edilen mısır özü yağının kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the quality characteristics of corn oil obtained by different extraction methods
  1. Tez No: 667793
  2. Yazar: CENNET IRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KOLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında; mısır özünden (ruşeym) soğuk presyon ve çözgen ekstraksiyon yöntemleri ile mısır özü yağı üretilmiş ve üretilen mısır özü yağlarında ham yağ verimi yanısıra yağ asidi kompozisyonu, tridliserit bileşimi, sterol ve tokofrol içerikleri belirlenmiştir. Ayrıca, ham mısır özü yağının üretiminde kulanılan yöntemlere göre (soğuk presyon, çözgen ekstraksiyon) elde edilen mısır özü yağlarının özellikleri birbirleriyle kıyaslanmıştır. Mısır özü yağı üretiminde kullanılan ruşeymlerin (öz, emriyo) nem içeriğinin ortalama %6.3, ham protein değerinin ortalama %20.12 ve ham yağ veriminin ise çözgen ekstraksiyonunda %31.29, soğuk presyon yönteminde %25.72 olduğu belirlenmiştir. Mısır özü yağlarının kırılma indisi değerlerinin 1.4662-1.4664 ve çözgen ekstraksiyon ve soğuk presyon yöntemiyle elde edilen yağların hesaplanmış iyot sayısı değerlerinin sırasıyla ortalama 122.61 ve 123.58 olduğu ve başlıca yağ asitlerinin linoleik asit, oleik asit ve palmitik asit olduğu ve sırasıyla ortalama %51.22-51.80, %31.67-31.97 ve %12.43-12.52 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Mısır özü yağlarının başlıca gliserid yapılarının sırasıyla OLL (%21.05-21.28), LLL (%16.46-16.66), OOL+LnPP (%14.26-14.33) ve PLL (%13.76-13.84) olduğu saptanmıştır. Çözgen ekstraksiyonu ve soğuk pres mısır özü yağlarının ECN42teorik değerlerinin sırasıyla 14.29 ve 14.32 olduğu görülmüştür. Soğuk presyon ve ekstraksiyon yöntemi ile elde edilen mısır özü yağlarındaki başlıca sterollerin ise β-sitosterol, campesterol, stigmasterol ve sitostanol olduğu ve sırasıyla yaklaşık %65, %20, %6 ve %4 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate crude oil yields, fatty acid and triglyceride compositions and sterol and tocopherol contents of the corn oils obtained from corn germ by cold pressing and solvent extraction. The properties of corn oils obtained by both methods were then compared. The moisture and crude protein contents of the germs (embryos) used in the corn oil production were determined to be 6.3 and 20.12%, respectively. The crude oil yield was calculated as 31.29% for solvent extraction and 25.72% for cold pressing. Refractive indices of corn oils were found to be 1.4662-1.4664 while iodine values were 122.61 and 123.58 on average for solvent-extracted and cold-pressed corn oils, respectively. The main fatty acids determined in the corn oils were linoleic, oleic and palmitic acids. The average linoleic, oleic and palmitic acid contents of the corn oils were found to be in the range from 51.22 to 51.80%, from 31.67 to 31.97% and from 12.43 to 12.52%, respectively. The main triglyceride structures present in the corn oils were determined to be OLL (21.05-21.28%), LLL (16.46-16.66%), OOL+LnPP (14.26-14.33%) and PLL (13.76-13.84%). Theoretical ECN42 values were evalutaed as 14.29 and 14.32 for solvent-extracted and cold-pressed corn oils, respectively. The major sterols determined in the corn oils were β-sitosterol (65%), campesterol (29%), stigmasterol (6%) and sitostanol (4%).