Katı atık depolama tesislerinin nüfus ölçeğinde teşkil edilmesi
According to the constition of solid waste storing plants the population scale
- Tez No: 125934
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
KATI ATIK DEPOLAMA TESİSLERİNİN NÜFUS ÖLÇEĞİNDE TEŞKİL EDİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi ) Dursun KARAKUŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2002 ÖZET Ekonomik kaynakları son derece sınırlı ve henüz gelişme sürecini yaşayan ülkemiz için katı atıkların depolanmasında en sağlıklı yöntemlerin başında düzenli depolama yöntemi gelmektedir. Bu anlamda yerel yönetimlerimizin katı atıklarını düzenli depolama yöntemiyle uzaklaştırması, mevcut düzensiz depolama alanlarımda kapatarak rehabilite etmesi ve çevreye geri kazandırması öncelikli hedefi olmalıdır. Bu çalışmada, düzenli katı atık depolama tesisi bulunmayan belde, ilçe veya illerde deponi sahası yerini seçerken, projesini oluştururken ve işletmeye başlarken dikkat etmesi gereken ve göz önüne alınacak hususların basamak basamak incelenmiştir. Tez kapsamında; İşletimde olan Kömürcüoda - Odayeri Düzenli Depolama Sahası(İstanbul) ve İzmit Katı Atık Düzenli Depolama Alanı ile proje aşamasında olan Denizli Belediyesi Entegre Katı Atık Yatırım Projesi kapsamında olan Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi incelenmiştir.u Bilim Kodu :5001025 Anahtar kelimeler : Katı atıklar, düzenli depolama, deponi sahası Sayfa Adeti : 113 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR
Özet (Çeviri)
Ill ACCORDING TO THE CONSTITION OF SOLID WASTE STORING PLANTS THE POPULATION SCALE ( M.Sc. Thesis) Dursun KARAKUŞ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 2002 ABSTRACT Systematic storing is one of the heartless methods for developing countries like Turkey which has restricted economic resources. In this context removing the solid waste by systematic storing, closing and rehabilitating the available irregular waste locations have to be the prior object for the local governments. In this study, the points are incotigated step by step, which have to be taken into consideration when selecting the location of storing place making its project and starting the operation. In the scope of this thesis, the KÖmürcüoda - Odayeri (İSTANBUL), İzmit and Denizli systematic solid waste storing places are examined. Science code Key Words Page Number Adviser 5001025 Solid waste, systematic storing, storing place 113 Prof. Dr. Erdoğan HASDEMİR