Yavru gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, L.) yemlerine farklı oranlarda ilave edilen kuşburnu (Rosa canina L.) yağının büyüme performansı ve yemden yararlanma üzerine etkisi
The effect of rosehip (Rosa canina L.) oil added to juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, L.) diets at different rates on their growth performance and feed efficiency
- Tez No: 667818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada yavru gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss L.) yemlerine farklı oranlarda ilave edilen kuşburnu (Rosa canina L.) yağının, balıkların büyüme performansı, yemden yararlanma ve yaşama oranı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, başlangıç ortalama ağırlıkları 1.7±0.11 g olan yavru alabalıkların yemlerine 4 farklı konsantrasyonda kontrol (I) 0ml/kg, (II) 2ml/kg, (III) 4ml/kg ve (IV) 6ml/kg kuşburnu yağı ilave edilerek 90 gün boyunca (pH 7,15-8,33, sıcaklık 12,3-15,9 0C ve çözünmüş oksijen 6,85-10,8 mg/l aralığında) beslenmiştir. Deneme grupları 2 tekerrürlü olarak planlanmış ve her bir tanka 200 adet yavru balık konularak toplamda 1600 adet balıkla çalışma yürütülmüştür. Deneme sonunda en yüksek canlı ağırlık artışı (53,71±1.12 g) ve (0,7±0.02) yem dönüşüm oranı ile 6 ml/kg kuşburnu yağı ilave edilen IV.
Özet (Çeviri)
In this study were investigated the effects of rosehip (Rosa canina L.) oil added to juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss L.) diets in different proportions on the growth performance, feed efficiency and survival rate of fish. For this purpose, rosehip oil in 4 different concentrations (0, 2, 4 and 6 ml / kg) was added to the feed of juvenile trout with an initial average weight of 1.7 ± 2.8 g, for 90 days (pH 7.15-8.33, temperature 12,3-15.9 °C and dissolved oxygen in the range 6.85-10.8 mg / l). The experimental groups were planned with 2 replications and 200 juvenile fish were placed in each tank and a total of 1600 fish were studied. At the end of the experiment, the highest increase in live weight was obtained in the IV.