Türk bankacılık sektöründe sorunlu krediler ve yeniden yapılandırma etkileri ve sonuçları
Problem loans in the Turkish banking sector and restructuring effects and results
  1. Tez No: 667841
  2. Yazar: SELDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SELİMLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Reel sektörün fon ihtiyaçlarını karşılamak için başvurdukları kredilerin, içsel, dışsal ve/veya banka hataları nedeniyle sorunlu kredilerin meydana gelmesine ve/veya artışına neden olmaktadır. Bankaların izlemiş olduğu kredi süreci kapsamında sorunlu kredilerin yasal takibi veya yeniden yapılandırılması kaçınılmaz olmuştur. Ülkemizde Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile krediler sınıflandırılırken aynı yönetmelik kapsamında donuk alacak ve canlı kredi tanımlanmıştır. Reel sektörün içinde bulunduğu darboğazdan çıkarak, devamlılığını sağlayabilmesi, hayatta kalabilme şansı tanıyan yeniden yapılandırma; bankaların aktifinde yer alan kredilerinin tahsil ve tasfiyesine yönelik düzenlemeler Ülkemizde kısaca Karşılıklar Yönetmeliği, İstanbul Yaklaşımı, Anadolu Yaklaşımı ve 2019 yılında yapılan son düzenlemelerin reel sektörü destekleyici bir unsur olduğu görülmüştür. Ülkemizde sorunlu kredilerin yeniden yapılandırılması konusunda yapılan çalışmaların; bankacılık sektörü yönelik değerlendirildiği, kredi kullanıcıları reel sektör üzerindeki etkilerine sadece değinildiği görülmektedir. Bu çalışmada Kredilerin sorunlu hale gelmesinde etkenin sadece bankalar olmadığı gibi kredilerin donuk alacak pozisyonundan tekrar canlı kredi haline getirilmesinde etkin rol bankalar yanında reel sektöre etkilerinin belirlenmesi amaçlanmış ve nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Tezin kapsamında; kredilerin kullandırım süreçleri, sorunlu hale gelme nedenleri, sorunlu hale gelen kredilerin yeniden yapılandırılmasında Ülkemizde kullanılan İstanbul Yaklaşımı, Anadolu Yaklaşımı ile 2019 yılı sonrası düzenlemelere yer verilirken yasal süreç olan Konkordato'ya da değinilerek sonuç ve önerilere yer verilmiştir. İncelemenin sonucunda; sorunlu kredilerin yeniden yapılandırmasının reel sektör ve bankacılık sistemi yönünden önemi dikkat çekerken, Anadolu Yaklaşımının İstanbul Yaklaşımına göre daha kapsamlı ve tercih edilebilir olduğu, Yeniden yapılandırma yaklaşımları ile konkordato arasında amacın aynı iken tahsil süreci ile alacaklı ve borçlunun söz sahiplikleri yönünden farklılıkların olduğu, kredilerin sorunlu hale gelmesinde bankaların net öngörü ve takibini gerçekleştirildiği kredi izleme sistemlerinin önemliliği, bankaların kredi analizlerinin reel sektörün nicel ve nitel verileri üzerinden yapılmasının kredilerin donuk alacak haline gelmemesinde etken olacağı görülmüştür. Sonuç olarak; sorunlu kredilerin yeniden yapılandırılmasında reel sektör ve bankalar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Loans to meet the funding needs of the real sector cause the occurrence and / or increase of non-performing loans due to internal, external and / or bank errors. As part of the bank credit management, the restructuring of non-performing loans has become inevitable. Non-performing loans (NPL) and performing loans are defined within the scope of the regulation called the Regulation on the Procedures and Principles Regarding the Classification of Loans and the Provisions to Be Set Aside. Restructuring that allows the real sector to go out of the bottleneck it facilitate for the collection and liquidation of loans in banks in our country. It has been observed that the Regulation on Provisions, the Istanbul Approach, the Anatolian Approach and the latest regulations made in 2019 are a supportive factor for the real sector. The studies conducted in our country on restructuring non-performing loans; It is seen that it is evaluated from standpoint of the banking sector. In this study, it is aimed to determine the effects on the real sector as well as banks, which have an active role in turning loans back into live loans from non-performing loans, and the quantitative research method is used. Within the scope of the thesis; the loan granting process, the reasons of NPL's, the Istanbul Approach and Anatolian Aporoach used in our country in the restructuring of NPL's, and the regulations after 2019, and the process of concordat were also mentioned and the results and recommendations were included. As a result of the this study; While the importance of the restructuring of NPL's from standpoint of the real sector and the banking system is remarkable, it is seen that the Anatolian Approach is more comprehensive and preferable than the Istanbul Approach, the their purposes of the restructuring approaches and of concordat is same but there are differences in the collection process and in terms of the creditor and debtor. The banks' loan analysis and the credit monitoring systems are imptorant to prevent loans from becoming the non-performing loans. As a result; the positive and negative effects of the restructuring of the non-performing loans on the real sector and banks were evaluated and recommendations were made.