Bipolar bozukluk hastalarına yasal temsilci atanmasını etkileyen sosyodemografik ve klinik özellikler
Clinical and sociodemografic characteristics which affect the appointment of legal representative in the patients with bipolar disorder
- Tez No: 667914
- Danışmanlar: DR. FATİH ÖNCÜ, DR. NEZİH ERADAMLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada Adli Psikiyatri Birimine mahkemece vesayet gerekip gerekmediği konusunda rapor düzenlenmesi amacıyla gönderilen bipolar duygudurum bozukluk tanısı almış hastalara yasal temsilci atanması kararını etkileyen sosyodemografik ve klinik etmenlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 1 Haziran 2009- 31 Aralık 2011 tarihleri arasında mahkemelerce Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Psikiyatri Birimi polikliniğine vasi tayini gerekip gerekmediği konusunda rapor düzenlenmesi amacıyla gönderilmiş toplam 78 bipolar bozukluk tanılı hastanın sağlık kurulu raporları, poliklinik takip dosyaları ve yatış dosyaları incelenmiştir. Sosyodemografik ve klinik veri formu için yeterli veriyi karşılayan 70 olgu yasal temsilci (vasi ve yasal danışman) önerilenlerle yasal temsilci önerilmeyenler şeklinde gruplara ayrılarak istatiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Olguların %46'sına vasi, %20'sine yasal danışman atanması önerildiği saptanmıştır. Yasal temsilci atanması önerilen olgularda bipolar bozukluğa eşlik eden başka bir I.eksen tanı olmasının, perseküsyon ve referans hezeyan varlığının, varsanı varlığının, toplam manik atak ve karma atak sayısının, yıllık ve yaşam boyu toplam atak sayısının, toplam yatış sayısı ve süresinin, alkol ve sigara kullanımının belirgin olarak daha fazla olduğu saptanmıştır. Sonuç: Klinisyenlerin, adli psikiyatri pratiğinde, bipolar bozukluğu olan olgularda yasal temsilci atanması ile ilgili değerlendirmelerde hastalığın seyrine, manik ya da karma atak sayısı ve sıklığı başta olmak üzere toplam atak sayısı ile yatış sayısı ve sürelerine, komorbid başka bir bozukluğun olup olmadığına odaklanmalarının önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, evaluation of clinical and sociodemografic characteristics which affect decision of legal representative in the patiens with bipolar disorder who sent to Forensic Psychiatry Unit by court in order to reporting whether guardianship required or not were aimed. Methods: Between 1 June 2009 - 31 December 2011, reports of health committee, follow-up outpatient and hospitalization files of total 78 patients with bipolar disorder who sent to department of Forensic Psychiatry Outpatient Clinic of Bakırköy Hospital for Mental and Neurological Diseases by court in order to reporting whether guardianship required or not were examined. 70 of patients meeting enough to sociodemographic and clinical form were seperated as appointment group of legal representative (guardian and legal adviser) or not and decision variables were compared statistically. Results: 46% and 20% of patiens were recommended the appointment of a guardian and a legal adviser respectively. In the patients with bipolar disorder recommended the appointment of legal representative; the presence of the other comorbid axis I diagnosis, the presence of delusions of persecution and reference, the presence of hallucinations, the total number of manic and mixed episodes, annual and lifetime total number of attacks, the total number and duration of hospitalization, alcohol use and cigarette smoking was found to be significantly higher. Conclusion: In the practice of forensic psychiatry, clinicians should focus on course of the disease, number and frequency of manic or mixed episode, especially the number of the total number of hospitalizations and duration of attacks in the patient with bipolar disorder for assessing of legal representative decision.