Prematüre doğan yenidoğanlarda nötrofil/lenfosit oranı ile respiratuvar distres sendromu arasındaki ilişki
The relationship between neutrophil/lymphocyte ratio and respiratory distress syndrome in premature newborns
  1. Tez No: 926857
  2. Yazar: RÜMEYSA AĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH BARIŞ AKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç: Respiratuvar distres sendromu (RDS), prematüre doğan yenidoğanlarda sık görülen solunum sıkıntısı nedenidir. Akciğer immatüritesi ve surfaktan eksikliği nedeniyle gelişen RDS ve buna bağlı oluşan komplikasyonlar, tedavi alanındaki tüm ilerlemelere rağmen, prematüre bebekler için önemli bir problem olmaya devam etmektedir. RDS gestasyon haftası, doğum ağırlığı, antenatal steroid, enfeksiyon gibi prenatal ve postnatal birçok faktörden etkilenmektedir. Çalışmamızın amacı prematüre doğan ve RDS tanısı ile yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılan bebeklerde nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve ilişkili diğer hematolojik parametrelerin RDS'nin ciddiyeti, RDS tedavisinde kullanılan endotrakeal surfaktan sayısına etkisi, mekanik ventilatörde kalış süresi, mortalite, morbidite ve prognoz üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2020 ve 30.06.2023 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversite Hastanesi'nde prematüre doğan ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde RDS tanısıyla izlenen gestasyon haftası 37 0/7 altında olan toplam 215 olgu retrospektif olarak incelendi. Gestasyonel yaş annenin son adet tarihine göre hesaplandı. RDS tanısı klinik belirtilere (takipne, siyanoz, inleme ve interkostal retraksiyonlar) ve radyolojik bulgulara (retikülogranüler buzlu cam görünümü, akciğer havalanması ve kompliyansında yetersizlik ile hava bronkogramları) göre konuldu. Olgular surfaktan tedavisi almayanlar, bir kez surfaktan tedavisi alanlar ve birden fazla surfaktan tedavisi alanlar olmak üzere üç gruba ayrıldı. NLO ve ilişkili diğer hematolojik parametreler için doğumdan sonra ilk 24 saat içinde (ilk ölçüm) ve yaşamın ilk 72 saatinde (ikinci ölçüm) olgulardan gönderilmiş olan hematolojik veriler tarandı ve gruplar arasında karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 215 olgu alındı. Surfaktan tedavisi almayan 117 olgu, bir kez surfaktan tedavisi alan 65 olgu ve birden fazla surfaktan tedavisi alan 33 olgu saptandı. Grupların cinsiyet açısından aralarında fark yoktu (p=0,835). Gestasyonel hafta ortalaması surfaktan tedavisi almayan, bir kez surfaktan tedavisi alan ve birden fazla surfaktan tedavisi alan grupta sırasıyla 32,82±2,45 hafta, 29,80±3,51 hafta ve 29,12±3,32 hafta saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Respiratory distress syndrome (RDS) is a common cause of respiratory distress in newborns born prematurely. RDS and related complications, which develop due to lung immaturity and surfactant deficiency, continue to be an important problem for premature infants despite all advances in the field of treatment. RDS is affected by many prenatal and postnatal factors such as gestational week, birth weight, antenatal steroids and infection. The aim of our study was to investigate the effect of neutrophil lymphocyte ratio (NLR) and other related hematologic parameters on the severity of RDS, the effect of the number of endotracheal surfactants used in the treatment of RDS, the duration of mechanical ventilator stay, mortality, morbidity and prognosis in infants born prematurely and hospitalized in the neonatal intensive care unit with the diagnosis of RDS. Materials and Methods: Between 01.01.2020 and 30.06.2023, a total of 215 cases with a gestational age below 37 0/7 weeks who were born premature in Aydın Adnan Menderes University Hospital and followed up in the neonatal intensive care unit with a diagnosis of RDS were retrospectively analyzed. Gestational age was calculated according to the mother's last menstrual period. The diagnosis of RDS was based on clinical symptoms (tachypnea, cyanosis, moaning and intercostal retractions) and radiologic findings (reticulogranular ground glass appearance, inadequate lung ventilation and compliance and air bronchograms). The patients were divided into three groups: those who did not receive surfactant treatment, those who received surfactant treatment once and those who received surfactant treatment more than once. For NLR and other related hematologic parameters, hematologic data sent from the patients within the first 24 hours after birth (first measurement) and the first 72 hours of life (second measurement) were screened and evaluated comparatively between the groups. Results: A total of 215 patients were included in the study. There were 117 patients who did not receive surfactant treatment, 65 patients who received surfactant treatment once and 33 patients who received more than one surfactant treatment. There was no difference between the groups in terms of gender (p=0.835). The mean gestational weeks were 32.82±2.45 weeks, 29.80±3.51 weeks and 29.12±3.32 weeks in the groups who did not receive surfactant treatment, received surfactant treatment once and received more than one surfactant treatment, respectively.