Ağrı geçiş dönemleri: Ağrı merkez ilçe örneği (doğum, evlenme, ölüm)
Rites of passages in Ağrı: Ağrı central district example (birth, marriage, death)
  1. Tez No: 667934
  2. Yazar: BERİVAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Halk kültüründe geçiş dönemleri, insanların hayatlarında çok büyük önem arz eden anları temsil eder. Ağrı ili geçiş dönemleri gelenek, görenekleri araştırma inceleme konusu olarak belirlenmiştir. Bu gelenek görenekleri tespit etmek, yapılan uygulamaların yapılış amacını öğrenmek ve geleneklerin sosyoekonomik, sosyokültürel etkenlerle nasıl bir bağlantısı olduğunu belirlemek amacı ile bu çalışma Ağrı ili geçiş dönemlerinin kendine özgü yapısı, geçmişten günümüze kadar geçirdiği değişim, dönüşümün tespit edilmesi ile sınırlandırılmıştır. Çalışma doğum, evlenme, ölüm gelenek, göreneklerini ayrıntılı olarak incelemesi bakımından önem kazanmaktadır. Öncelikle araştırma kapsamı içindeki tüm çalışmalar tespit edildi. Sonraki aşamalarda kaynaklara ulaşılmaya çalışıldı ve elde edilen kaynakların taraması yapıldı. Bu çalışmalardan sonra Ağrı merkez ilçe ve köylerde yürütülen derleme çalışmalarıyla ve birçok sorudan oluşan görüşme metodunun alanda uygulanmasıyla doğum, evlenme ve ölüm ile ilgili inanış ve gelenekler tespit edilmeye çalışıldı. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü, Birinci bölümde doğum geçiş dönemi, ikinci bölümde evlenme geçiş dönemi, üçüncü bölümde ölüm geçiş dönemi, dördüncü sonuç bölümüdür. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, konusu, önemi ve kullanılan yöntem, kavramsal çerçeve, Ağrı ili ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın girişten sonraki bölümlerinde Ağrı ili doğum, evlenme ve ölüm inanışları ve bu konu ile ilgili yapılan pratikler ana başlıklar ve alt başlıklar altında incelemeye çalışıldı. Ağrı ili merkez alınarak doğum, evlenme ve ölüm olgularının yaşam içine yansımış şekilleri incelendi. Geçiş dönemleri gelenek ve görenekler incelenirken farklılıklar tespit edilmiştir. Bu durumu etkileyen etmenlerden biri ilde ve ülke genelinde meydana gelen gelişim ve değişimlerdir. Türkiye, eğitim, sağlık, ekonomi, teknoloji ve toplumsal alanda gelişme ve modernleşme yaşamaktadır. Bu gelişmelerin sosyoekonomik, sosyokültürel yapının değişimine etki ederek gelenek, göreneklerin değişim ve dönüşüm geçirmesinde etkin rol oynadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In folklore, transition periods represent moments of great importance in people's lives. The transition periods of the province of Ağrı have been determined as the subject of research and investigation. In order to determine these traditions, to learn the purpose of the practice and to determine how the traditions are related to socioeconomic and sociocultural factors, this study was limited to determining the unique structure of the transition periods of pain province, the change it has undergone from the past to the present, the transformation. The study is important in that it examines in detail the traditions, customs of birth, marriage, death. First, all studies within the scope of the research were identified. In the following stages, the resources were tried to be reached and the resources obtained were scanned. After these studies, beliefs and traditions related to birth, marriage and death were tried to be determined by compilation studies conducted in the city centre and villages of Ağrı and by applying the interview method consisting of many questions in the field. The work consists of four parts. The introduction section is the birth transition period in the first part, the marriage transition period in the second part, the death transition period in the third part, and the fourth conclusion section. In the introduction section, the aim, subject, importance and method used, conceptual framework, general information about the province of pain are given. In the following sections of the study, the beliefs of Birth, Marriage and death in the province of Ağrı and the practices related to this topic were tried to be examined under the main headings and subheadings. Ağrı province was centered and the ways in which birth, marriage and death cases were reflected in life were examined. Differences were found when examining the traditions and customs of transition periods. One of the factors affecting this situation is the development and changes occurring in the province and throughout the country. Turkey is experiencing development and modernization in education, health, economy, technology and social areas. It has been determined that these developments affect the change of socioeconomic and sociocultural structure and play an active role in the change and transformation of traditions and Customs.