Karadeniz Ereğli Müzesi'nde bulunan İslami Döneme ait bir grup sikke
A group of coins from the Islamic Period found in the Karadeniz Ereğli Museum
  1. Tez No: 667969
  2. Yazar: AYLİN ÜNLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Birçok bilim dalının konusunu oluşturan sikke; bir malın karşılığında ödenen, üzerinde yazı, mühür ve süslemeleri bulunan, dairesel formlu, küçük metal parçalardır. Sikkeler bulunduğu dönemin hükümdarını, sosyo-ekonomik yapısını, kültürünü yansıtmada çok önemli bir yere sahiptir. Sikkeler üzerinde taşıdıkları yazılarla dönemin dil yapısı hakkında fikirler sunarken, aynı zamanda üzerinde bulunan motifler, figürler ve bezemeler ile dönemin sanat üslûbu hakkında bilgiler de vermektedir. Sikkelerin üzerinde yer alan bilgiler, daha önceden belirlenemeyen bir dönemi ya da tarihi belirler hale getirmede bir nevi aracılık etmektedir. Bazen de yanlış bilinen tarihsel çözümlemelerin düzeltilmesine katkı sağlar. Bu işlevi ile de kendi içerisinde apayrı bir öneme sahip olmaktadırlar. İslami Dönem sikkeleri, Emevî döneminden Kaçar Dönemi'nin sonuna kadar 15 dönemi kapsar. Hz. Muhammed ve Dört Halife Dönemi'nde Bizans ve Sasanî sikkeleri kullanıldı. Hz. Ömer ve Hz. Osman dönemlerinde bazı değişiklikler eklendiyse de asıl İslami sikke özelliğini Emevî Döneminde kazandı. Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde doruk noktasına ulaştı. Sikkelerle ilgili çalışmalar çoğunlukla müzeler üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple araştırmada Karadeniz Ereğli Müzesi tercih edilmiş ve çalışmanın konusunu, tarihimizde önemli bir yere sahip olan İslami Dönem Sikkeleri'nin Karadeniz Ereğli Müzesi'nde ki bir grubunu oluşturmaktadır. Araştırma konusunun amacı; Ereğli Müzesi'nde yer alan bir grup İslami Dönem sikkelerini, darp ettiren Emir-Sultan, darp tarihi, darp yeri, malzeme, ölçüler ve bezeme ögeleri bakımızdan incelenmesi ve değerlendirmesinin yapılması olarak ele alınmıştır. Bu verilerle Nümizmatik bilimi ile birlikte birçok bilim dalına da katkı sağladığı düşünülmektedir. Çalışma metodunun ilk aşaması kaynak taramasından oluşmuştur. Çalışmada yardımcı olabilecek kitap, makale, tez, dergiler belirlenerek temin edilebilenler birincil kaynak olarak temin edilmiş, bazı kaynaklar internet ortamından pdf olarak elde edilmiştir. İkinci aşamada; Karadeniz. Ereğli Müzesi'ndeki çalışmaya dahil olan sikkeler envanter kayıtlarıyla incelenmiş ve fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmiştir. Üçüncü aşama katalog kısmından oluşmaktadır. Bu aşamada sikkeler kronolojik olarak düzenlenmiş, darp tarihi, darp yeri, ölçüleri, malzemesi vb. belirlenip, kitabeleri okunarak, tanımları yapılmıştır. Son aşama ise darp yeri, süsleme, malzeme, yazı başlıkları altında değerlendirme ve karşılaştırmaya gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The coin, which is the consist of subject of many disciplines; They are small, circular shaped metal pieces with inscriptions, seals and ornaments that are paid for a property. Coins have a very important place in reflecting the ruler, socio-economic structure and culture of the period in which they were found. While providing ideas about the language structure of the period with the inscriptions they carry on the coins, they also provide information about the art style of the period with the motifs, figures and ornaments on them. The information on the coins is a kind of intermediary in determining a period or date that cannot be determined before. Sometimes it contributes to the correction of misunderstood historical analysis. This function is also of particular importance in itself. Islamic Period coins cover 15 periods from the Umayyad Period to the end of the Qajar Period. Byzantine and Sassani coins were used during the period of Hz.Muhammad and the Four Caliphs. Although some changes were added during the Hz.Osman and Hz.Omar period, it gained its original Islamic coin feature during the Umayyad period. It reached its peak in the Abbasid, Seljuk and Ottoman Periods.Studies on coins are mostly carried out through museums. For this reason, Karadeniz Ereğli Museum was chosen for the study and the subject of the study is a group of Islamic Period Coins in the Black Sea Ereğli Museum, which has an important place in our history. The purpose of the research topic; Khan- Sultan, who had minted a group of Islamic Period coins in Ereğli Museum, was considered as the examination and evaluation of the date of the minting, the place of the minting, material measurements and decoration elements. With these data, it is thought that it can contribute to many branches of science as well as numismatics. The first stage of the study method consisted of literature review. The books, articles, theses and journals that can help in the study were determined and those that could be obtained were obtained as primary sources, and some of the resources were obtained as pdf from the internet. In the second stage, the coins included in the study in the Karadeniz Ereğli Museum were examined with inventory records and photographs were taken. The third stage consists of the catalog part. At this stage, the coins were arranged chronologically, the date of the minting, the place of the minting, their size, material, etc. were determined, and their descriptions were made by reading the inscriptions. The final stage is evaluated under the headings of the place of the beating, material, decoration and writing.