Türkiye'de istihdam edilen ve edilmeyen kadınların temsiliyet kısa yolu: Doktorlar ve ev kadınları üzerine bir araştırma
Representativeness heuristic of employed and unemployed women in Turkey: A case study on doctors and housewives
  1. Tez No: 667975
  2. Yazar: AYSUN YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖZYAKIŞIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİME KAMİLÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ana akım iktisat tarafından teoriler oluşturulurken, bireylerin yaptığı tercihlerde rasyonel davrandığı varsayılarak, psikolojik faktörlerin etkisi ihmal edilmiştir. Ana akım iktisadın göz ardı ettiği, bireylerin belirsizlik altında karar alırken yararlandığı kısa yollar ve yanlılıkların varlığı, Daniel Kahneman ve arkadaşlarının yaptığı iktisat ve psikoloji bağını kuran deneyler ile kanıtlanmıştır. Buradan hareketle bu tez çalışmasında, bireylerin belirsizlik altında aldığı kararlarında temsiliyet kısa yolundan etkilenip etkilenmediği, istihdam edilen ve edilmeyen kadınlar çerçevesinde ele alınmıştır. Bunun için doktor olan kadınların ve ev kadınlarının karar alırken önsel bilgiyi kullanıp kullanmadıkları incelenmiştir. Uygulama yapılırken online anket yöntemiyle istihdam edilmiş ve edilmemiş kadın katılımcılara temsiliyet kısa yolunu ölçmek için on dört soru sorulmuştur. Analiz sonucunda 1973 yılında yapılan Kahneman ve Tversky'nin çalışmasına benzer bulgular elde edilmiş olup, bireylerin belirsizlik altında temsiliyet kısa yolu ile karar alarak rasyonellikten saptığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While theories were being formed by mainstream economics, the effect of psychological factors was neglected, assuming that individuals behave rationally in their choices. The existence of heuristic and biases that mainstream economics ignores and individuals make use of when making decisions under uncertainty has been proven by the experiments conducted by Daniel Kahneman et al. from this point of view, in this thesis, whether individuals are affected by the heuristicof representation in their decisions taken under uncertainty is discussed within the framework of employed and unemployed women. For this, it was examined whether the doctors and housewifes used a priori knowledge while making decisions. During the application, fourteen questions were asked to the female participants who were employed and who were not employed by the online questionnaire method in order to measure the representation bias. As a result of the analysis, findings similar to the work of Kahneman and Tversky in 1973 were obtained, and it was concluded that individuals deviated from rationality by making decisions with the heuristic of representation under uncertainty.