12 Eylül İhtilâli'nin Türk kadın romancılarının eserlerine yansıması
Reflection of the September 12 Revolution on the works of Turkish women novelists
- Tez No: 667976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTAT DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türk romanı ve romancıları açısından bakıldığında ülke yönetimini etkileyen sosyal, siyasi ve ekonomik pek çok olayın edebî eserlerde işlendiği görülür. Özellikle 20. yüzyıl dikkate alındığında Türkiye'yi etkileyen siyasi çalkantılar ve bunun sonucunda ortaya çıkan askerî darbeler, ülke yönetimini ve halkı etkilediği kadar Türk yazarlarını da derinden etkiler. 20. yüzyılda kısa aralıklarla gerçekleşen üç askerî darbe, Türk yazarlarının romanlarında da geniş yer bulur. Özellikle ideolojik kaynaklı olayların Türkiye'yi derinden sarsması ve bunun sonucunda ortaya çıkan askerî darbelerin kadın yazarların eserlerinde doğrudan ya da dolaylı olarak nasıl ele alındığı bu çalışmamızda ortaya çıkarılacaktır. Ayrıca bu çalışmada Türkiye'nin yakın geçmişini derinden etkileyen 12 Eylül 1980 Darbesi, Türk kadın yazarları açısından değerlendirilecek ve romanlar izleksel açıdan incelenecektir. Çalışmanın sonunda, incelenen ve üzerinde durulan eserler, kaynakça kısmında belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
In terms of Turkish novels and novelists, it is seen that many social, political and economic events affecting the government of the country are covered in literary works. Especially considering the political upheavals of the 20th century and are the result of the military coup that affect Turkey, the country's government and people of influence as Turkish writers are deeply affected. The three military coups that took place at short intervals in the 20th century were widely found in the novels of Turkish writers. In particular, Turkey is deeply shake the ideological origin of the event and how it dealt with the emerging military coup in the works of women writers as a result of direct or indirect that this study will be revealed. This study also deeply affecting Turkey's recent history coup on 12 September 1980, Turkey will be evaluated in terms of women writers and novels will be analyzed thematically. At the end of the study, the sources examined and utilized will be indicated in the bibliography.