Beşeri sermaye birikim sürecinde eğitim harcamalarının önemi ve eğitim harcamaları - iktisadı büyüme ilişkisi: Türkiye örneği (1980-2018)
The importance of education spending in the human capital accumulation process and education spending - economic growth relationship: The case of Turkey (1980-2018)
- Tez No: 667981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye örneğinde 1980-2018 dönemi için iktisadi büyüme ve eğitim harcamaları ilişkisi ampirik uygulama ile incelenmiştir. Değişken olarak Türkiye'de GSYİH büyüme oranı, toplam eğitim harcamaları ve toplam eğitim harcamalarının GSYİH içerisindeki payı kullanılmıştır. Bu çerçevede serilerin durağanlık analizleri için Genişletilmiş Dickey Fuller (ADF) ve Phillips-Perron testleri, uzun dönemli ilişkinin tespiti için Johansen Eşbütünleşme Analizi ve ilişkinin nedenselliğinin belirlenmesi için Vektör Hata Düzeltme Modeline (VECM) dayalı Granger Nedensellik Analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda değişkenler arasında uzun dönemde eşbütünleşme ilişkisi ve eğitim harcamaları artış oranından reel büyümeye doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis relations and education spending for the 1980-2018 period, economic growth in Turkey, for example, in this study we examined the empirical application. GDP growth rate in Turkey as a variable, the share of total education expenditure in GDP and total education expenditure was used. In this framework, Extended Dickey Fuller (ADF) and Phillips-Perron tests were used for stationarity analysis of the series, Johansen Cointegration Analysis for the detection of long-term relationship and Granger Causality Analysis based on the vector error correction model (VECM) for determining the causality of the relationship. As a result of the analysis, long-term cointegration relationship between variables and one-way causality relationship from the increase in education expenditures to real growth was determined.