Küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİler) muhasebe bilgilerinin kullanımı, Ardahan ili örneği
The use of accounting information in small and medium sized enterprises (SMEs), Ardahan province example
- Tez No: 667982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyada küreselleşmenin ve teknolojik gelişmelerin hızlanması ile birlikte özel sektörde faaliyet gösteren işletmeler arasındaki rekabet de aynı oranda artış göstermiştir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ), faaliyet alanları kapsamında muhasebe bilgilerinden yararlanmak sureti ile diğer işletmeler karşısında rekabet avantajını elde etme amacı taşımaktadırlar. Çalışmanın ilk bölümünde KOBİ'ler hakkında bilgi verilmiş; KOBİ'lerin sınıflandırılması, avantaj ve dezavantajları, KOBİ'lerin genel sorunları ve ekonomiye katkılarına değinilmiştir. İkinci bölümde bilgi ve bilgi sistemleri hakkında kısa bilgiler verilmiş, işletme yönetiminde kullanılan belli başlı yönetim bilgi sistemleri üzerinde durulmuştur. Yönetim alt bilgi sistemlerinden, muhasebe bilgi sisteminin genel özellikleri, yapısı, bilgi akışı ve diğer alt sistemlerle olan ilişkisi irdelenerek, bazı işletme kararlarında kullanılabilecek muhasebe bilgilerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde ise Ardahan ili örneğinde KOBİ'lerin muhasebe bilgilerinden yararlanma düzeylerine yönelik yapılan anket çalışmasında ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir. Bu bağlamda Ardahan ili örneğinde yapılan çalışmada Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin muhasebe bilgilerinden ne derece yararlandıkları ölçülmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda faktör boyutları ile değişkenler arasında anlamlı farklılık düzeyleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında, cinsiyet, yaş, faaliyet gösterilen sektör, üretim şekli ve işletmelerin hukuki yapısı değişkenleri ile KOBİ'lerin muhasebe bilgilerinden yararlanma düzeyleri üzerindeki faktör boyutları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Buna karşın eğitim durumu ve mesleki deneyim değişkenleri ile KOBİ'lerin muhasebe bilgilerinden yararlanma düzeyleri üzerindeki faktör boyutları arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalization and technological developments in the world, competition between enterprises operating in the private sector has increased at the same rate. Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) aim to gain competitive advantage over other businesses by benefiting from accounting information within the scope of their fields of activity. In the first part of the study, information about SMEs was given; the classification of SMEs, advantages and disadvantages, general problems of SMEs and their contributions to the economy are mentioned. In the second part, brief information about information and information systems is given, and the main management information systems used in business management are emphasized. Among the management sub-information systems, the general characteristics of the accounting information system, its structure, information flow and its relationship with other subsystems are examined, and accounting information that can be used in some business decisions is included. In the third part, in the example of Ardahan province, the results obtained in the survey study conducted on the utilization levels of the accounting information of SMEs are included. In this context, in the study conducted in the province of Ardahan, it has been tried to measure the extent to which Small and Medium Sized Enterprises benefit from accounting information. In this context, the significant differences between factor dimensions and variables were examined. Considering the results obtained, a significant difference was found between the variables of gender, age, the sector of activity, the mode of production and the legal structure of the enterprises and the factor dimensions on the level of utilization of the accounting information of SMEs. On the other hand, no significant difference was found between the educational status and professional experience variables and the factor dimensions on the utilization level of accounting information of SMEs.