Milli Mücadele Döneminde Rauf (Orbay) Bey
Rauf (Orbay) Bey during the War of Independence
- Tez No: 667980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Rauf Bey gerek Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde gerek ise yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti Devletinde birçok alanda isminden söz ettirmeyi başarmış önemli bir şahsiyettir. Rauf Bey, Balkan Savaşları döneminde Hamidiye Kruvazörü komutanı olarak Akdeniz ve Karadeniz'de yaptığı akın hareketleriyle tanınmıştır. Rauf Bey I. Dünya Savaşı sırasında birtakım görevlerde bulunmuştur. Talat Paşa kabinesinin istifa etmesiyle kurulan Ahmet İzzet Paşa kabinesinde başmurahhas olarak görevlendirilmiştir. Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasından sonra işgale uğrayan Anadolu topraklarını kurtarmak maksadıyla Mustafa Kemal Paşa ile birlikte Anadolu'ya geçmiştir. Rauf Bey Milli Mücadele döneminde aktif rol oynamıştır. Rauf Bey İstanbul'un işgal edilmesinden sonra Malta'ya sürgüne gönderilmiştir. Rauf Bey sürgünden sonra İstanbul'a gitmemiş, Ankara'ya giderek Sivas mebusu olarak meclise katılmıştır. Rauf Bey Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında birçok önemli görevler üstlenmiştir. Nafia Vekilliği, Meclis İkinci Reisi Sani ve Başbakanlık görevlerini başarılı bir şekilde ifa etmiştir. Rauf Bey bu vazifelerin yanı sıra çeşitli bakanlıklara da vekalet etmiştir. II. Türkiye Büyük Millet Meclisi dönemine İstanbul mebusu olarak katılmıştır. 1926 yılında Mustafa Kemal Paşa'ya karşı tetip edilen suikast olayı ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştır. Rauf Bey o sıralarda yurt dışında bulunmaktaydı. Rauf Bey hakkında çıkan bu suçlamayı kabul etmemiştir ve suçsuzluğu anlaşılmadan yurda dönmeyi kabul etmemiştir. Rauf Bey 1926-1935 yılları arasında yaşamını yurt dışında idame ettirmiştir. 1935 yılında İstanbul'a dönmüştür. Kastamonu Milletvekilliği ve Londra Büyükelçiliği vazifelerini ifa etmiştir. Rauf Bey 1964 yılında geçirmiş olduğu kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yummuştur.
Özet (Çeviri)
Mr. Rauf, Ottoman need the new reguirements of the State which she founded in the Republic of Turkey head to announce his name in many areas is an important personalities. Mr. Rauf, was known for his flood operations in the Mediterranean and Black Sea as the commander of the Hamidiye Crusiser duing the Balkan Wars. Mr. Rauf heldd some duties during the First World War. He was appointed as the chief superintendent of the Ahmet İzzet Pasha cabinet, which was established with the resignation of the Talat Pasha cabinet. After the signing of the Mondros Armistice, he crossed into Anatolia with Mustafa Kemal Pasha in order to save the invaded Anatolian lands. Mr. Rauf played an active role in the national struggle period. Mr. Rauf was exiled to Malta after to occupation of İstanbul. Mr. Rauf did not go to İstanbul after his exile and went to Ankara and joined the parliament as Sivas Deputy. Mr. Rauf has undertaken many important missions in Turkey Grand Grand National Assembly under the roof. Deputy Chairman of the Asssembly and Prime Minister successfully performed the duties of the Ministry Of Public Works. In addition these duties, he acted proxy to various ministries. İstanbul Turkey second largest nation has joined as deputy to the parliament. An arrest warrant was issued for him the grounds that the had a connection with the assassination against Mustafa Kemal Pasha in 1926. Rauf Bey was abroard at that time. Unless his innocence was understood. Between 1926 and 1935 he spend his life abroard. He returned to İstanbul in 1935. Kastamonu MP and embassy in London. Mr. Rauf died in 1964 as result of a heart attacck.