Operadaki Hayalet adlı müzikalin kostümlerinin giysi restorasyonu ve tasarım bakımından incelenmesi
The examination of the costumes of the musical the Phantom of The Opera in terms of clothing restoration and design
- Tez No: 668004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA DOĞAN SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Antik Yunan Tiyatrosuyla başlayan kostüm sanatı, günümüze kadar sergilenen sahne sanatlarında, oyunun geçtiği döneme ışık tutabilmek ve karakter özelliklerini yansıtabilmek için önem taşımaktadır. Sahnede kostüm; dekor ve oyuncu performansı ile beraber bütüncül bir etkiye ulaşmakta ve böylelikle seyirciye bir ambiyans sunmak mümkün olmaktadır. 1986 yılında gösterime giren“Operadaki Hayalet”adlı müzikal, kostümleri bakımından ele alındığında oldukça gösterişli eserleri sahneye taşımaktadır. Maria Björnson tarafından tasarlanmış olan kostümlerin, ilk sergilendiği günden günümüze belirli parçaların devamlılığını koruduğu ve 19. Yüzyıl döneminin giyimini yansıtan desen ve kumaşların, aynı zamanda dönemin işçiliklerini yansıtan model özelliklerini taşıdığı görülmektedir. Oldukça eski kumaş ve dikim teknikleri kullanılarak elde edilen bu kostümler, üzerinde uygulanan onarımlar ise tekstil teknikleri konusu içinde yer alan giysi restorasyonu kavramıyla açıklanabilir. 19. Yüzyılda başlayan ve mimari başta olmak üzere bir çok alanda yapılabilen restorasyon faaliyeti, günümüzde kumaş yüzeyleri ve giysi için de uygulanabilmekte, materyale özgü onarım ve koruma faaliyetleri ile birlikte değer taşıyan eski giysilerin bugüne ulaşmasını sağlamaktadır. Giysi restorasyonunun uzun yıllar devam edebileceğini gösteren“Operadaki Hayalet”müzikalinin kostümleri tasarım açısından incelenecek, kostüm- restorasyon ilişkisi bakımından malzeme ve tekniklerin açıklanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın ikinci kısmında restorasyonun tanımı yapılmakta ve üçüncü kısımda ise giysi restorasyonuna yön veren, giysinin ana malzemesi olan tekstillerin günümüze ulaşabilmesi için yapılan koruma ve onarım teknikleri açıklanmaktadır. Tekstil ürünlerindeki bozulmaların nedenleri ve onarım uygulamaları anlatılmaktadır. Dördüncü kısımda, giysi restorasyonunun, işlem basamakları açıklanarak, giyside bölgesel onarımlar, kalıp, boya ve motif onarımları örnekler ile anlatılmaktadır. Beşinci kısmında ise sahne sanatlarında kostüm tasarımının yapım aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar vurgulanmaktadır. Çalışmanın son bölümünde“Operadaki Hayalet”isimli müzikalin giysi restorasyonuna örnek olarak gösterebileceğimiz kostümleri, dönemin özellikleri ile beraber yansıttığı giysi modası incelenmektedir. Tez çalışmasında mülakat tekniği kullanılarak, müzikalde sergilenen kostüm tasarımlarının muhafaza edilmesi ve onarılması ile ilgili yöntemlere ulaşılmış, alandaki literatür incelenmiş, görsellerle desteklenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The art of costume which started with the Ancient Greek Theater is important in order to shed light on the period in which the play took place and to reflect its character traits in the stage of arts exhibited until today. Costume on stage; achieves a holistic effect with the decor and the performance of the performer and thus it is possible to present an ambiance to the audience. In terms of costumes, the musical named“The Phantom of the Opera”which was released in 1986 brings on the stage quite spectacular works. It is seen that the costumes designed by Maria Björnson have preserved the continuity of certain pieces since the day they were first exhibited and the patterns and fabrics reflecting the clothing of the 19th century period also bear the characteristics of the models reflecting the craftsmanship of the period. These costumes, which are obtained by using very old fabric and sewing techniques and the repairs applied on them can be explained with the concept of clothing restoration within the subject of textile techniques. The restoration which started in the 19th century and can be applied in many areas, especially in architecture, can now be applied to fabric surfaces and clothing and provides valuable old clothes to reach today with material-specific repair and protection activities. It is aimed to explain the materials and techniques in terms of the costume-restoration relationship by examining the costumes of the musical“The Phantom of the Opera”, which shows that the clothing restoration can continue for many years. In the second part of the study, the definition of restoration is made and in the third part of the study, the main material of the garment's preservation and repair techniques for the textiles which are using today are explained. Causes of deterioration in textile products and repair applications are explained. In the fourth part, the process steps of clothing restoration, regional repairs, mold, dye and motif repairs are explained with examples. In the fifth part of the study, the points to be considered during the production of costume design in performing arts are emphasized. In the last part of the study, the costumes of the“The Phantom of the Opera”musical which we can show as an example of clothing restoration and the clothing fashion reflected by the characteristics of the period are examined. In the thesis, using the interview technique, methods of preserving and restoring the costume designs exhibited in the musical were reached, the literature in the field was examined and presented with visual support.