İnsan onuruna layık muamele etme ve muamele görme: Edebiyat ve gerçek hayat örnekleriyle
Treating and being treated with dignity: Examples from literature and real life
  1. Tez No: 957554
  2. Yazar: FATMA BETÜL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İOANA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, insanların rastlantısal özellikleri fark etmeksizin sadece insan oldukları için sahip olduğu insan haklarının yalnızca muamele görme değil, aynı zamanda muamele etme ilkeleri olduğu düşüncesinden yola çıkılmaktadır. İnsan onuruna lâyık muamele gören kişilerin, örnek alma yoluyla başkalarına bu türden muamele etmeyi öğrenebileceği ve bu sayede insan onuruna lâyık muamele etme ihtimallerinin artabileceği tartışılmaktadır. Sürekli olarak insan onuruna aykırı muamelelerle karşılaşan kişilerinse, insan onuruna lâyık muamelelerde bulunmayı örnek alma yoluyla öğrenme ihtimallerinin azalacağı açıklanmaktadır. Bu durumun, bu türden muamelelerin kişilerin kendilerini insanın değerinin bilgisi konusunda eğitebilmesini engellemesinden kaynaklandığı gösterilmektedir. Bu çalışma, bu düşünceleri açıklamak ve belirli muamele örnekleri açısından incelemek için edebî eserleri ve gerçek hayat örneklerini kullanmaktadır. Bir kişinin bir başkasına ettiği muamele, muamele gören kişinin gelecekteki eylemlerini etkiler. Görülen muamele insan onuruna lâyık bir muamele olduğunda, muameleyi gören kişi kendisine bu yapılanı örnek alarak benzer bir muamelede bulunabilir veya bu muamele sayesinde insanın değerinin bilgisini kazanabilmesi için gerekli koşullara ulaşmaya bir adım daha yaklaşabilir. Victor Hugo'nun Sefiller eserinde Jean Valjean'ın, Notre Dame'ın Kamburu eserindeki Quasimodo'nun ve gerçek hayattan bir örnek olan Shaka Senghor'un belirli yaşadıkları bunu gösterir. Buna karşılık, insan hakları sürekli ihlâl edilen ve insansal olanakları gerçekleştirmesi için gerekli koşullar sağlanmayan kişilerin, insanın değerinin bilgisiyle hareket ederek insanlara yalnızca insan oldukları için göstermeleri gereken muamelelerde bulunabilmeleri, önlerinde böyle örnekler olmadığında zorlaşabilir. vii Charlotte Brontë'nin Jane Eyre eserinde Bertha'nın, Gaston Leroux'nun Operadaki Hayalet eserinde Erik'in ve gerçek hayattan bir örnek olan Gypsy-Rose Blanchard'ın belirli yaşadıkları bunu görünür kılar. Bu örnekler aracılığıyla, insan onuruna lâyık ya da aykırı muamele görmenin kişinin eylemlerini nasıl şekillendirebileceği gösterilmeye çalışılmakta ve insan haklarını korumanın her insanın görevi olduğu açıklanmaktadır. Gösterilen her muameleyle insan onurunun korunduğu veya zedelendiği hatırlatılmakta ve bu sebeple insanın değerinin bilgisiyle hareket etmenin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study starts with the idea that human rights are inherent to all individuals simply because they are human beings, irrespective of their incidental characteristics. Human rights not only encompass the principles of being treated with human dignity but also the responsibility of treating others with human dignity. People who are treated with dignity can learn to treat others similarly through the process of modeling, thereby increasing the likelihood that they will, in turn, treat others with dignity. Conversely, individuals who are repeatedly subjected to treatment that undermines their dignity are less likely to learn to treat others with dignity through modeling. Because such treatments may hinder their ability to educate themselves on the value of human beings. This study uses literary works and real-life examples to elaborate on these ideas and examine them in the context of specific types of treatments. How one person treats another can influence the future actions of the person being treated. The recipient of a treatment with dignity may take it as a model and treat others similarly or take a step closer to attaining the necessary conditions to gain knowledge of the value of human beings. Jean Valjean in Victor Hugo's Les Misérables, Quasimodo in The Hunchback of Notre Dame, and the real-life example of Shaka Senghor demonstrate this idea. On the other hand, individuals whose human rights are continuously violated and who are denied the necessary conditions to realize human potentialities may find it difficult to treat others with a knowledge of the value of human beings –especially when they lack such models in their lives. This is illustrated through the experiences of Bertha in Charlotte Brontë's Jane Eyre, Erik in Gaston Leroux's The Phantom of the Opera, and the real-life example of Gypsy-Rose Blanchard. Through literary works and real-life examples, the study aims ix to show how being treated with or without dignity can shape a person's actions and emphasizes that protecting human rights is the responsibility of every individual. This study explains that with each act of treatment, human dignity is either upheld or violated, underlining the importance of acting with a knowledge of the value of human beings