Kentsel dönüşümün tarihi yapılar üzerinde etkisinin incelenmesi: Diyarbakır Suriçi örneği
An investigation of the effect uf urban transformation on historical spaces: Diyarbakır Suriçi example
- Tez No: 668017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇAKIR KIASIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kentlerin gelişmesinden kaynaklı olarak sanayileşmesi ve insan gücünün kullanılması, kentlere göçlerin artmasına neden olmuştur. Yaşanan göç, doğal afet ve savaş gibi durumlar kentlerin yaşam faaliyetlerinin zamanla aksadığını göstermektedir. Kentlerde oluşan ekonomik, sosyal ve fiziksel değişimler yaşam alanlarını etkilemektedir. Kentsel dönüşüm kavramı, toplum yaşantısının aksaması sonucu ortaya çıkmış ve başta Avrupa olmak üzere bütün dünyaya yayılmıştır. Kentsel dönüşüm kavramı Avrupa ülkelerinde yıllar önce uygulanmışken, ülkemizde bu uygulamanın hala eksikleri ve hukuki boyutu tartışılmaktadır. Uygulamanın yapılacağı bölgelerde yaşam standartlarının incelenmesi, altyapı, eğitim, yenilikçi yaklaşım, sosyal, ekonomik ve çevresel faktörler dikkate alınıp uygulanmalıdır. Bölgede bulunan hak sahipleri, STK, yerel yönetimler ve kamu kuruluşları bir arada bulunup dönüşüm sürecinde rol almalıdırlar. Diyarbakır Suriçi bölgesi, kentsel dönüşümün son yıllarda uygulandığı önemli bölgelerden biridir. Yaşanan terör olaylarından sonra bölgede bulunan mahalleler can güvenliği için boşaltılmıştır. Bölge tamamıyla temizlendikten sonra zarar gören evlerin ve tarihi yapıların onarılarak yeniden toplum yaşantısına kazandırılması hedeflenmiştir. Yapılan dönüşümün tarihi mekânlar üzerinde etkisini inceleyip, çalışmalarda gelinen son durum değerlendirip ele alınacaktır. Ülkemizde yapılan kentsel dönüşüm uygulamasının bütün adımları bu tezde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The industrialization of cities and the use of manpower caused an increase in immigration to cities. Conditions such as migration, natural disasters and war show that the life activities of cities are disrupted over time. Economic, social and physical changes occurring in cities affect living spaces. The concept of urban transformation emerged as a result of the disruption of social life and was applied all over the world, especially in Europe. While the concept of urban transformation was applied in European countries years ago, the shortcomings and legal aspects of this practice are still being discussed in our country. Investigation of living standards in the regions where the application will be made should be taken into consideration by applying infrastructure, education, innovative approach, social, economic and environmental factors. Rights holders in the region, NGOs, local governments and public institutions should be together to take part in the transformation process. The city wall of Diyarbakır is one of the important regions where urban transformation has been implemented in recent years. After the terrorist incidents, the neighborhoods in the region were evacuated for life safety. After the region has been completely cleaned, it is aimed to restore the damaged houses and historical structures to the society life. By examining the effect of the transformation on historical places, the current situation in the studies will be evaluated and discussed. All steps of urban transformation application in our country will be examined.