Diyabetik nefropatide tiroid hormon düzeyleri (hipertiroidizm ve hipotiroidizm) ile SMAD arasındaki ilişki
Relationship between thyroid hormone levels (hyperthyroidism andhypothyroidism) and SMAD in diabetic nephropathy
  1. Tez No: 668043
  2. Yazar: ALAA ADNAN ABDULBAQI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diyabetik Nefropati, bilhassa diyabet hastalığı ile birlikte ortaya çıkan ve kronikleşme ihtimali yüksek olan bir hastalıktır. Yapılan çalışmalar Nefropati ile tiroid hormonları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır. Bilhassa T3 hormonunun azlığına bağlı olarak görülen hipotiroidi, nefropatinin bir komplikasyonu olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte T3 hormonunun smad proteinleri ile olan ilişkisi ve TGF-β sinyalleşmesi üzerindeki etkileri de bilinmektedir. Bu çalışmada, tiroid hormonları hem Diyabetik nefropatinin hem de smad mekanizmasının ortak bir bileşeni olarak değerlendirilmiş ve nefropatide tiroid hormon seviyeleri ve tiroid hormon seviyelerinin smad proteinleri ile olan ilişkisi üzerinde durulmuştur. Çalışmamız kapsamında Nefropati tanısı almış hastalardan oluşan bir deney grubu ve sağlıklı bireylerden oluşan bir kontrol grubu üzerinde çalışılmıştır. Her iki gruptan alınan numunelerde Nefropati durumu doğrulanmış ve ayrıca tiroid hormon düzeyleri kontrol edilmiştir. T3'ün Nefropati üzerindeki etkileri çalışmamız kapsamında da doğrulanmış ve daha sonra smad proteinleri ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmamız Irak'ın Anbar şehrinde Feluje semti yerleşkesindeki“Falluja General Training Hospital”Araştırma ve Uygulama hastanesinin Biyokimya Anabilim Dalı laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Nefropati, Tiroid Hormonları, T3, T4, Smad Proteinleri, TFG-β
Özet (Çeviri)
Diabetic Nephropathy is a disease that occurs especially with diabetes and is likely to become chronic. Studies reveal the relation ship between Nephropathy and thyroid hormones. Hypothyroidism, especially dueto the low level of T3 hormone, is considered as a complication of nephropathy. However, the relationship of T3 hormone with smadproteins and its effects on TGF-β signaling are also known. In this study, thyroid hormones were evaluated as a common component of both nephropathy and SMAD mechanism and the relation ship between thyroid hormone levels and thyroid hormone levels with SMAD proteins in nephropathy. Within the scope of our study, an experiment group consisting of patients diagnosed with Nephropathy and a control group consisting of healthy individuals weres tudied. Nephropathy status was confirmed in samples taken from both groups and thyroid hormone levels were checked. The effects of T3 on Nephropathy have also been confirmed in our study and then associated with SMAD proteins. Our study was carried out in the Biochemistry Department laboratories of the“Falluja General Training Hospital”Research and Application Hospital in Feluje district campus in Anbar, Iraq. KEYWORDS: Nephropathy, Thyroid Hormones, T3, T4, SMAD Proteins, TFG-β