Çok katlı betonarme bir yapının deprem etkisi altında yapı-kazık-zemin etkileşiminin incelenmesi
Examination of a multistory concrete building structure-pile-soil interaction under a multistory concrete building under earthquake impact
  1. Tez No: 668044
  2. Yazar: OKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. BENGİ ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada iki farklı konumda iki farklı zemin türü mevcuttur. Zemin sınıfları ZD ve ZE'dir. Bu bakımdan iki farklı deprem yer hareketi ölçeklendirilmiş ve analizler yapılmıştır. Her iki örnek çalışmada kazık ve üstyapı değişmemiş ve aynı analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarının farklı olması zemin sınıflarının ve özelliklerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu açıdan örnek çalışmalarda birinci aşamada zemin sınıfı ve profiline göre 11 çift deprem kaydı seçilmiştir. Bu kayıtlar TBDY 2018'e göre ölçeklenmiştir. Sünek olarak modellenen üstyapı, ankastre olarak modellenmiştir. Ölçeklendirilmiş deprem kaydı ile üstyapı davranışını incelemek, projenin birinci aşamasını oluşturmaktadır. Depremin, önce serbest saha hareketi ile zemin analizi doğrusal olmayan davranış ile incelenmiş, buradan temel seviyesi deprem yer hareketi elde edilmiştir. Ardından kazık - üstyapı birlikte üç boyutlu olarak modellenmiştir. Temel seviyesinde elde edilen deprem hareketi üstyapı alt sistemine etki ettirilerek üstyapı davranışı incelenmiştir. Bu, projenin ikinci aşamasını oluşturmaktadır. Kazık taşıma gücü tek boyutlu tasarlanarak statik taşıma gücü ile hesaplandıktan sonra üç boyutlu çubuk model olarak modellenmiş ve burada yatak katsayısı elde edilmiştir. Sonra elde edilen yatak katsayısı ve temel seviyesi deprem hareketi ile üstyapı analizi yapılarak üçüncü aşama tamamlanmıştır. Bu iki farklı modelde üçer üstyapı analiz sonucu elde edilmiştir. Bunlar arasındaki yerdeğiştirme, göreli kat ötelemesi, kat kesme kuvvetleri farkı görebilmek amacı üzerine tez bina edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, there are two different soil types in two different locations. Soil types are ZD and ZE. In this regard, two different earthquake ground motions were scaled and analyzed. In both sample studies, the pile and superstructure did not change and the same analyzes were made. The different analysis results are due to the different soil classes and properties. In this respect, 11 pairs of earthquake records were selected according to the ground class and profile in the first stage in the sample studies. These records were scaled according to TBDY 2018. The superstructure modeled as ductile is modeled as encastered. Examining the superstructure behavior with scaled earthquake recording constitutes the first phase of the project. The earthquake, first free field motion and ground analysis were examined with nonlinear behavior, from here the ground level earthquake ground motion was obtained. Then the pile-superstructure was modeled together in three dimensions. The earthquake motion obtained at the foundation level was affected by the superstructure sub-system and the superstructure behavior was examined. This is the second phase of the project. The pile bearing capacity was designed in one dimension and calculated with the static bearing power, then modeled as a three-dimensional rod model and here the bearing coefficient was obtained. Then, the third stage was completed by making the superstructure analysis with the obtained bed coefficient and foundation level earthquake motion. In these two different models, three superstructure analysis results were obtained. A thesis was built on the purpose of seeing the displacement, relative floor displacement, and layer shear difference between them.