Asitle pürüzlendirilmiş mine yüzeyine braketlerle uygulanan, ışıkla ve kimyasal olarak sertleşen adezivlerin makaslama bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the shear bond strenght of light cured and self cured adhesives wi̇th braces on etching enamel surface
- Tez No: 668123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÇOBAN BÜYÜKBAYRAKTAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızın amacı 5 farklı ortodontik adezivin braketlerle diş minesine olan bağlanma dayanımlarını karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmamızda 4 adet ışıkla polimerize olan, 1 adet kimyasal olarak polimerize olan ortodontik adeziv kullanıldı. 75 adet ortodontik amaçlarla çekilmiş sağlıklı insan premolar dişleri rastgele 5 eşit gruba ayrılarak (Transbond XT, Rely A Bond, Light Bond, BracePaste ve Nova Compo SF) ortodontik adezivlerle braketler mine yüzeyine yapıştırılmıştır. Örnekler 37⁰C suda 24 saat bekletilip, 5⁰C ile 55⁰C arasında 500 kez termal siklus uygulandıktan sonra, örneklere universal test cihazında sıyırma testleri uygulanarak bağlanma dayanımı değerleri ölçüldü. Kuvvet birimi“newton”olarak kalibre edildi. Sıyırma testleri sonucu kalan adeziv miktarlarını değerlendirmek için ARI indeksi kullanıldı. Bağlanma dayanımı verileri, istatistiksel yöntem olarak tek yönlü Varyans analizi ve Tukey testleri ile değerlendirken, ARI indeksi skorları karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda en yüksek bağlanma dayanımı Transbond XT grubunda görülürken en düşük bağlanma dayanımı Nova Compo SF grubunda görülmüştür. Gruplar arasında bağlanma dayanımı açısından anlamlı fark sadece Transbond XT ve Nova Compo SF arasında görülmüştür (p0.05). Tüm adeziv sistemler bağlanma değerleri açısından ortodontik olarak braket yapıştırmak için uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the bond strength of 5 different orthodontic adhesives with brackets to tooth enamel. In our study, 4 light-cured and 1 chemically-cured orthodontic adhesive were used. 75 healthy human premolar teeth extracted for orthodontic purposes were randomly divided into 5 equal groups (Transbond XT, Rely A Bond, Light Bond, BracePaste and Nova Compo SF) and the brackets were adhered to the enamel surface with orthodontic adhesives. After the samples were kept in 37⁰C water for 24 hours and applied 500 times thermal cycles between 5⁰C and 55⁰C, the bond strength values were measured by applying peel tests on the samples in a universal test device. The unit of force was calibrated in“newton”. The ARI index was used to evaluate the remaining adhesive amounts as a result of the peel tests. While the bond strength data were evaluated with one-way analysis of variance and Tukey tests as statistical methods, Kruskal Wallis test was used to compare ARI index scores. As a result of the study, the highest bond strength was observed in the Transbond XT group, while the lowest bond strength was observed in the Nova Compo SF group. Significant difference in bond strength between the groups was seen only between Transbond XT and Nova Compo SF (p0.05). All adhesive systems were found suitable for orthodontically bonding brackets in terms of bonding values.