Comparative evaluation of white spot lesion formation and shear bond strength of braces bonded indirectly with and without etching masks
Asitleme maskesi kullanarak veya kullanmayarak indirek teknikle yapıştırılmış braketlerin sıyırma kuvvetine gösterdikleri direncin ve beyaz opak lezyon oluşumunun karşılaştırılmalı değerlendirilmesi
- Tez No: 617041
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ÇAKIRER BAKKALBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Asitleme Maskesi Kullanarak Veya Kullanmayarak İndirek Teknikle Yapıştırılmış Braketlerin Sıyırma Kuvvetine Gösterdikleri Direncin Ve Beyaz Opak Lezyon Oluşumunun Karşılaştırılmalı Değerlendirilmesi. Öğrencinin Adı: Aristeidis Panagiotou Danışmanı: Prof. Dr. Banu Çakırer Bakkalbaşı Anabilim Dalı: Ortodonti 2. ÖZET Amaç: Mine yüzeyine, asit maskesi kullanarak veya kullanmayarak indirek olarak yapıştırılan braketlerin sıyırma kuvvetlerine dirençlerinin değerlendirilmesi ve braketlerin etrafında oluşan beyaz nokta lezyonlarının incelenmesi. Gereç ve yöntem: Ortodontik tedavi amaçlı daimi premolar çekimi gereken hastalardan toplanan seksen adet premolar diş akrilik plakalara yerleştirildi. Dişler rastgele iki eşit gruba bölündü. A grubunda, indirek yapıştırma öncesi mine yüzeyinin asitle pürüzlendirilmesi sırasında asit maskesi kullanılırken, B grubunda kullanılmadı. Asitle pürüzlendirme ve braketlerin indirek yapıştırılması çalışmanın amacını bilmeyen bir diğer araştırmacı tarafından yapıldı. Yapıştırma işlemini takiben, tüm örnekler 370C'de 96 saat boyunca demineralizasyon solüsyonuna batırıldı. Her grup için, demineralizasyonun boyutu kantitatif ışık etkili floresan (QLF) yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Tüm örneklerin QLF görüntüleri, demineralizasyon solüsyonuna batırılmadan hemen önce ve 96 saat sonra alındı ve floresans kayıpları (ΔF) kaydedildi. Sıyırma kuvvetinin ölçümü için evrensel test makinesi kullanıldı. Son olarak, mine yüzeyi ve braketler stereomikroskop altında incelendi ve kalan adezivler“Artık Yapışkan İndeksi”(ARI) kullanılarak kaydedildi. Bulgular: Demineralizasyondan sonra, B grubu, A grubundan daha yüksek ΔF değerine sahipti (p0,05). SBS ve ARI skorları iki grup arasında fark göstermedi (p>0,05). Sonuç: Asitle pürüzlendirme sırasında maske kullanılması beyaz lezyon oluşumu açısından önemli bir koruma sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
Comparative Evaluation Of White Spot Lesion Formation And Shear Bond Strength Of Braces Bonded Indirectly With And Without Etching Masks Student's Name: Aristeidis Panagiotou Supervisor: Prof. Dr. Banu Çakırer Bakkalbaşı Department: Orthodontics 1. SUMMARY Aim: To determine the shear bond strength (SBS) of the braces bonded indirectly on the enamel surfaces with and without etching masks and to evaluate the formation of white spot lesions around these braces. Materials and Methods: Eighty premolar teeth were collected from patients whose teeth needed to be extracted for orthodontic treatment purposes and were mounted on acrylic plates. Then, they were randomly divided into two equal groups. In group A, etching masks were used, while in group B, etching masks were not used. Another examiner, who did not know the purpose of the study, performed the etching and indirect bonding of the brackets. Following indirect bonding, all specimens were immersed in a demineralization solution for 96 hours at 370C. The extent of demineralization in each group was assessed by using quantitative light-induced fluorescence (QLF). QLF images of all specimens were taken just before the immersion in the demineralization solution and after 96 hours and fluorescence loss (ΔF) was recorded. SBS values were determined by using universal testing machine. The enamel surfaces and the brackets were examined under a stereomicroscope and any remaining adhesive was assessed and recorded using the adhesive remnant index (ARI). Results: Before demineralization, there was no significant difference in the ΔF between the two groups (p>0,05). However, after demineralization, Group B had a significantly higher value of ΔF compared to group A (p0,05). Moreover, no significant differences in SBS and ARI scores between the two groups were detected (p>0,05). Conclusion: Usage of etching mask did not decrease the formation of WSL.