Farklı kinematiklerle kullanılan reciproc sistemin oval şekilli kanallarda kök kanal dolgusunu uzaklaştırma etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the reciproc system used with different kinematics in the removal of root canal filling material in oval-shaped canals
  1. Tez No: 668122
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı, farklı kinematiklerle kullanılan Reciproc sistemin oval şekilli kanallarda kök kanal dolgusunu uzaklaştırma etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmada oval şekilli tek kök kanalına sahip 80 adet mandibular kesici insan dişi kullanıldı. Çalışmada kullanılan 80 dişin kök kanalını temizlemek ve şekillendirmek için, Reciproc R25 eğe kullanıldı. Preparasyonu yapılan dişlerin kök kanal dolumları Elements Free Obturasyon Sistemi'nin downpack ve backfill üniteleri kullanılarak yapıldı. Kök kanal dolgusu yapılan dişler uygulanacak hız değerine göre iki gruba (300 rpm veya 500 rpm), preparasyonda kullanılan kinematiğe göre ise dört farklı alt gruba (150° CCW-30° CW, 210° CCW-30° CW, 360° CCW-30° CW, Devamlı rotasyon hareketi) ayrılarak toplam sekiz grup oluşturuldu. Gruplardaki dişlerin kök kanal dolguları her bir grup için belirlenen hız değerine ve kinematiğe göre E-Connect S motorun hafızasında ayarlama yapılarak R25 eğeyle boşaltıldı. Ardından R40 eğeyle apikal genişletme yapıldı. Her grupta retreatment için geçen total süre kaydedildi. Alet değişimi ve irrigasyon esnasında geçen zaman çalışma sürelerine dâhil edilmedi. Çalışmada, retreatment sonrasında uzaklaştırılamamış kök kanal dolgu maddesini değerlendirebilmek amacıyla stereomikroskop altında görüntüler alındı. Elde edilen görüntüler bilgisayara aktarılarak ImageJ programında her bir kök kanalı görüntüler üzerinde koronal, orta ve apikal olmak üzere üç parçaya bölündü ve kalan dolgu maddesinin ölçümleri yapıldı. Kanal duvarlarında kalan dolgu maddesinin yüzdesi koronal, orta, apikal bölge olmak üzere hesaplandı. Aynı zamanda tüm kök kanalının alanı ve tüm artık kök kanal dolgusunun alanı hesaplanarak, tüm kök kanalındaki artık kök kanal dolgusunun miktarı yüzde olarak hesaplandı. Veriler Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi, Friedman F testi ile istatistiksel olarak analiz edilerek yanılma düzeyi 0,05 olarak alındı. Elde edilen bulgulara göre, uygulanan kinematikler göz ardı edilerek 300 rpm ve 500 rpm hızla yapılan retreatment işlemleri karşılaştırıldığında; orta üçlüde ve toplamda kalan dolgu maddesi 500 rpm hızda 300 rpm hıza göre istatistiksel olarak anlamlı derecede fazlaydı. 150° CCW-30° CW kinematikle retreatment işlemlerinin yapıldığı 500 rpm grubunda orta üçlüde kalan dolgu maddesi 300 rpm grubuna göre anlamlı derecede fazlaydı. 500 rpm hız, 150° CCW-30° CW kinematikle yapılan retreatment işleminde, kalan dolgu maddesinin median değerleri sırasıyla en yüksek orta üçlü>apikal üçlü>koronal üçlü de tespit edildi ve bölgeler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Herhangi bir kinematik ayrımı yapılmaksızın 300 rpm ve 500 rpm hızla yapılan retreatment işleminde kanalların tamamen temizlendiği total süre incelendiğinde, 300 rpm hızla yapılan retreatment işleminin anlamlı düzeyde daha uzun sürdüğü görüldü. 300 ve 500 rpm hız ayarlarının kullanıldığı devamlı rotasyon gruplarında kanalların tamamen temizlendiği total süre incelendiğinde, 300 rpm hızla yapılan retreatment işleminin anlamlı düzeyde daha uzun sürdüğü görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is to evaluate the effectiveness of the Reciproc system used with different kinematics in the removal of root canal filling material in oval-shaped canals. In the study, 80 human mandibular incisor teeth with a single oval-shaped root canal were used. The Reciproc R25 file was used to clean and shape the root canals of 80 teeth used in the study. The root canal filling of the prepared teeth was made using the Elements Free Obturation System's downpack and backfill units. The teeth whose root canal filling was performed were divided into two groups (300 rpm or 500 rpm) according to the speed value to be applied and four different subgroups (150° CCW-30° CW, 210° CCW-30° CW, 360° CCW-30° CW, Continuous rotation) according to the kinematics used in the preparation, and a total of eight groups were formed. The root canal filling materials of the teeth in the groups were removed using the R25 file by adjusting the memory of the E-Connect S motor according to the speed value and kinematics determined for each group. Apical enlargement was then performed with the R40 file. The total time for retreatment was recorded in each group. Time elapsed during instrument change and irrigation were not included in the retreatment times. In the study, images were obtained under a stereomicroscope to evaluate the root canal filling material that could not be removed after retreatment. The images obtained were transferred to the computer, and each root canal was divided into three parts as the coronal, middle, and apical regions on the images in ImageJ software, and the remaining filling material was measured. The percentage of the filling material remaining in the root canal walls was calculated as the coronal, middle, and apical regions. At the same time, the area of the entire root canal and the area of all residual root canal filling material were calculated, and the amount of the residual root canal filling material in the entire root canal was calculated as a percentage. The data were analyzed statistically by the Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, Friedman F test, and the margin of error was accepted as 0.05. When the kinematics applied according to the findings were ignored and the retreatment processes performed at 300 rpm and 500 rpm were compared, the remaining filling material in the middle third and in total was statistically significantly higher at 500 rpm than at 300 rpm. In the 500 rpm group in which retreatment processes were performed with 150° CCW-30° CW kinematics, the remaining filling material in the middle third was significantly higher than the 300 rpm group. In the retreatment process performed at 500 rpm and with 150° CCW-30° CW kinematics, the highest median values of the remaining filling material were determined in the middle third>apical third>coronal third, respectively, and a statistically significant difference was found between the regions. Upon examining the total time in which the root canals were completely cleaned in the retreatment process at 300 rpm and 500 rpm without any kinematic distinction, it was observed that the retreatment process performed at 300 rpm took significantly longer. When the total time in which the root canals were completely cleaned in the continuous rotation groups with 300 and 500 rpm settings was examined, it was observed that the retreatment process performed at 300 rpm took significantly longer.