Sayısal modelleme ile taşkın analizi
Flood analysis using numerical modelling
- Tez No: 668131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE YURDAGÜL KUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünya genelinde taşkın afeti insanoğlu için her zaman önemli problemler oluşturmuştur. Özellikle iklim değişimi ile atmosferde meydana gelen su döngüsü değişimi, zamansal olarak taşkın afetinin özelliklerini değiştirmektedir. Son yıllarda bilgisayar teknolojisinin çok hızlı gelişmesi ile taşkın verileri doğruluk oranında, hızlı çözümler üretimi ve taşkın modelleme konusunda önemli başarılar elde edilmiştir. Özellikle son zamanlarda gelişen erken uyarı sistemleri ve bütünleşik hidrolojik ve hidrolik modellerin taşkın yönetim planı hazırlama ve önlem alma konusunda büyük etkileri olmuştur. Bu çalışmada yukarı Göksu havzası çalışma alanı olarak seçilmiş, alanın geometrik sayısal yükseklik modelli coğrafi bilgi sistemi (GİS) programı ortamında işlenerek çalışma için geometrik veriler hazırlanmıştır. Diğer yandan çalışma alanın yağış verileri işlenerek Q2, Q10, Q50, Q100, Q500 ve Q1000 farklı tekerrürlerdeki taşkın debileri hesaplanmıştır. Elde edilen bu geometrik ve hidrolojik verileri HEC-RAS programına girilerek gerekli düzeltmeler yapılmış ve çalışma alanında yer alan Göksu nehrinin ve yan kollarının düzenli akım taşkın analizi HEC-RAS ortamında gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda nehrin ana deresinde bazı yerlerde taşkın riski oluşturabilecek yetersiz kesitlere rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flood disaster around the world has always created serious problems for human beings. In particular, the characteristics of flood disaster change in time with the change of water cycle in the atmosphere with climate change. On the other hand, thanks to the developing computer technologies, significant achievements have been achieved in the production of rapid solutions and modeling in the accuracy of flood data. In this study, the upper Göksu basin was selected as the study area, and the geometric data of the area was prepared for the study by processing digital elevation model in the environment of geographical information system (GIS) program. On the other hand, the rainfall data of the study area were processed and the flood flow rates in different repetitions (Q2, Q10, Q50, Q100, Q500 and Q1000) were calculated. After the corrections the data were processed and flood analysis of the Göksu river and its tributaries in the study area was carried out in the HEC-RAS environment. As a result of the study, section insufficiencies that may produce flood risk were found in some places in the main stream of the river.