Image processing based haptic guidance system for visually impaired runners
Görme engelli koşucular için görüntü işleme ve dokunsal geri besleme tabanlı yönlendirme sistemi
- Tez No: 668149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Engelli bireyler günlük yaşantılarında çok fazla engelle karşılaşıyorlar. Görsel algının yitirilmesi ya da azalması, bir kişinin günlük yaşamını ve aktivitelerini ciddi şekilde sınırlar. Örnek vermek gerekirse, görme engelli kişiler, çevrelerindeki nesnelerin yerini tam olarak belirleyemedikleri için bilinmeyen ortamlarda hareket etmekte zorluk çekerler. Normal yaşantılarına nazaran spor aktivitelerinde bulunmak onlar için daha da zorlayıcıdır. Bu çalışmada, atletik bir parkur içerisinde koşan görme engelli bireyleri yönlendirebilen giyilebilir haptik rehberlik sistemi geliştirilmiştir. Sistem görüntü işlemeye tabanlıdır ve içeriğinde mikro denetleyici, servo motorlar, bir kamera ve bir güç kaynağı bulundurur. Kamera, şerit algılama ve dönüş açısı hesaplama algoritmalarını beslemek için kullanılmaktadır. Hesaplanan dönüş açılarını kullanıcıya aktarmak için deri çekme yöntemi kullanılmaktadır. Tasarlanan cihaz üretildikten sonra, algoritma ve geri bildirim sistemi performansını değerlendirmek için çeşitli testler yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre, geliştirilen algoritma şeritleri \% 86,5 doğrulukla algılamaktadır, ve geri bildirim sistemi kullanıcının farklı geri bildirimlerin yönünü ve büyüklüğünü \% 88,3 doğrulukla ayırt etmesine yardımcı olmaktadır. Test sonuçları göz önüne alındığında, tasarlanan haptik sistemin görme engelli bireylerin tek başlarına koşmalarına yardımcı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
People with disabilities face too many problems in their daily lives. The defeat of visual perception seriously confines a person's daily life and activities. For example, visually impaired people have difficulty to move around in unknown environment because they cannot determine exact object locations in their surroundings. It is even more challenging to do sports such as running on a track lanes. In this study, a wearable haptic guidance system has been developed which can help visually impaired individuals to navigate on a lane of athletic track. The system is based on image processing, and thus, includes a micro-controller, servo motors, a camera and a battery. The camera is used to feed lane detection and steering angle calculation pipeline. The skin stretch method is used to transfer calculated steering angles to the user. In order to evaluate the proposed algorithm and the feedback system, several tests have been conducted. According to the experiment results, the algorithm can detect lanes with an accuracy of 86.5 \%, and the feedback system helps the user distinguish different feedback directions and magnitudes with an accuracy of 88.3 \%. Considering these results, we can conclude that the designed haptic system is a promising tool for visually impaired runners navigating in an athletic track.