Erzurum İli Eğitim tipi Aile Sağlığı merkezlerine başvuran gebelerin gestasyonel diyabet taraması için yapılan oral glukoz tolerans testine yönelik tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of attitudes and behaviors of pregnant women applying to Erzurum education Family health centers regarding oral glucose tolerance test performed for gestational diabetes screening
- Tez No: 668167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT SİNCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), daha çok gebeliğin 2. veya 3. trimesterinde ortaya çıkan ve ilk kez gebelikte tanısı konulan bir hiperglisemi durumudur. GDM gebelerin yaklaşık %2-5'ini etkilemektedir ve erken teşhis edilip tedaviye başlanılmadığı takdirde anne ve bebek için oldukça ciddi komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Oral glukoz tolerans testi (OGTT) GDM teşhisinde güvenilirliği kanıtlanmış tek tanı yöntemidir. Ülkemizde Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) GDM tanısı için tüm gebelerin 24-28. haftalar arasında OGTT ile taranmasını önermektedir. Bu haftalardaki gebelerin OGTT için yönlendirilmesi aile hekimlerinin de birincil sorumlukları arasında yer almaktadır. Son yıllarda gebelerde OGTT'nin anne ve bebek için zararlı olduğuna dair bir inanış mevcuttur ve bu sebeple OGTT yaptırma oranları da her geçen gün düşmektedir. Özellikle görsel, yazılı ve sosyal medyada yer alan yanlış ve bilimsellikten uzak bilgilerin gebelerin OGTT hakkındaki bu inanışına sebep olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada Erzurum ilinde Eğitim Tipi Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran gebelerin OGTT ve GDM ile ilgili bilgi düzeyleri, OGTT'yi yaptırıp-yaptırmama tercihleri ve bu tercihlerine etki eden faktörlerin sorgulanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı hizmet vermekte olan beş adet Eğitim Tipi Aile Sağlığı Merkezi'ne Haziran 2019-Temmuz 2020 tarihleri arasında başvuran gebeler dahil edildi. Çalışma hakkında bilgilendirilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden, çalışmaya katılma kriterlerini sağlayan 122 gebe çalışmanın örneklemini oluşturdu. Önceki literatür çalışmaları incelenerek hazırlanan anket gebelerle yüz yüze görüşülerek dolduruldu. Ankette içerisinde sosyodemografik özelliklerin de araştırıldığı, OGTT ve GDM ile ilgili sorular gebelere yöneltildi. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 22.0 programından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Gestational diabetes mellitus (GDM) is a hyperglycemic condition that occurs mostly in the 2nd or 3rd trimester of pregnancy and is diagnosed primarily during pregnancy. GDM affects about 2-5% of pregnant women and can cause severe complications for the mother and the baby if not diagnosed early and treated appropriately. The oral glucose tolerance test (OGTT) is the only diagnostic method with proven reliability in the diagnosis of GDM. The Society of Endocrinology and Metabolism of Turkey (TEMD) recommends all pregnant women be screened with OGTT between the 24th-28th weeks of gestation to diagnose GDM. Guiding pregnant women in these weeks for OGTT is among the primary responsibilities of family physicians. In recent years, there is a belief that OGTT is harmful to the mother and the fetus. Therefore, the rate of ordering OGTT is decreasing day by day. It is thought that false and unscientific information on visual, written, and social media causes this belief about OGTT. This study aimed to survey pregnant women who applied to Erzurum Education Family Health Centers regarding OGTT and GDM knowledge, their preference for having OGTT, and the factors affecting these preferences. Methods: Pregnant women who applied to five Education Family Health Centers, which serve under Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, between June 2019 and July 2020, were included in the study. Of the 122 pregnant women who were informed about the investigation, those who accepted to participate and met the inclusion criteria constituted the study. A questionnaire was prepared by examining the previous research and administered by face-to-face interviews. The questionnaire included questions about OGTT, GDM, and sociodemographic characteristics. The IBM SPSS 22.0 program was used to analyze the data. A p-value