Karaman ilinde 5-7 yaş arası öğrenim gören çocukların yaşam kaliteleri ve etkileyen faktörler
Quali̇ty at li̇fe and factors affecti̇ng the quali̇ty of li̇fe of school chi̇ldren i̇n karaman between 5-7 years
- Tez No: 668183
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA CANBULAT ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma çocukların yaşam kaliteleri ve etki eden faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma veriler Eylül 2019 – Haziran 2020 tarihleri arasında Karaman ilinde beş ve yedi yaş arası öğrenim gören 260 çocuk ve ebeveynden elde edildi. Veriler, anket formu ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği çocuk/ebeveyn formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılarak sayı, yüzde, ortalama, min maks değer, Chronbach Alfa, t testi, ANOVA, Mann Whitney U ve Regresyon analizi, ileri analizde ise Bonferonni testi ile değerlendirildi. Araştırma kapsamındaki öğrencilerin %53,1'inin kız, %50'sinin 6 yaşında, beden kitle indeksi ortalamalarının 15,31±2,61 olduğu (min=8,33, maks=26,63), %93,5'inin herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığı, ailelerin %66,2'sinin gelir durumu geliri giderine eşit, %32,3'ünün annesi ve %33,8'inin babası lise mezunu, %78,8'nin annesinin ev hanımı, %51,9'nun babasının işçi olduğu belirlendi. Öğrencilerin %94,2'sinin kronik bir rahatsızlığı yoktu ve %99,2'sinin sürekli kullandığı bir ilaç bulunmamakta idi. Araştırma sonuçlarına göre çocukların toplam yaşam kalitesi yüksek puan ortalamalarının olduğu, ebeveynler tarafından değerlendirilen çocukların, yaşam kalitesi puanlarının ise orta düzey; çocuklar ve ebeveynler için en düşük ortalamanın duygusal işlevsellik alt boyutunda olduğu belirlendi. çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği değerlendirmesinde; çocukların, kendi yaşam kalitesinin yüksek; ebeveynlerinin, çocukların yaşam kalitelerini orta düzeyde algıladıkları belirlendi. Çocukların yaşam kalitelerinin bazı değişkenlere göre değiştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive manner to determine the quality of life of children and the factors influencing them. The research data was obtained from 260 children and parents between the ages of five and seven in Karaman between September 2019 and June 2020. The data was collected using the questionnaire form and the children's quality of life scale form for children/parents. When analyzing the data, the number, percentage, mean, min-max, Chronbach Alpha, t-test, ANOVA, Mann Whitney U and Regression analysis were used using the SPSS 21.0 program and Bonferonni test were assessed in another analysis. 53,1% of the students within the scope of the research are girls. 50% of them are 6 years old. The average body mass index is 15,31 ± 2,61 (min = 8,33, maks = 26,63). 93,5% of them have no health problems. The income of 66,2% of their families is equal to the expenses. The mothers of 32,3% and the fathers of 33,8% of them are high school graduates. It is determined that 78,8% of the mothers is a housewife. 51,9% of fathers of them is a worker. 94,2% of the students have no chronic diseases and, 99,2% of them have continuously no a medication. According to the results of the study, it was determined that the children had high mean scores for the total quality of life, the quality of life scores of the children evaluated by the parents were medium level, and the lowest mean score for children and parents was in the emotional functionality sub-dimension. In the evaluation of the children's quality of life scale, it was determined that children perceive their own quality of life high and their parents perceive their children's quality of life at a moderate level. It was observed that the quality of life of children changed according to some variables.