Akaryakıt istasyonlarında NOSACQ-50 güvenlik kültürü çalışması: Kastamonu ili örneği
NOSACQ-50 safety culture study in gas stations: Case of Kastamonu
- Tez No: 668182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ENSARİ ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mevcut araştırmanın amacı Kastamonu ilinde bulunan akaryakıt istasyonlarında çalışan bireylerin güvenlik kültürü düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi ve karşılaştırılması, aynı zamanda da bu araştırmada güvenlik kültürü alt boyutlarının birbirleri arasındaki korelasyonların incelenmesidir. Araştırmaya Kastamonu ili içerisinde bulunan farklı akaryakıt istasyonlarında çalışan toplam 109 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların güvenlik kültürü düzeylerine belirlemek için toplam 50 soru ve 7 alt boyuttan oluşan NOSACQ-50 güvenlik kültürü ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmış, ikili grupların karşılaştırılmasında independent sample t-test, üç ve daha fazla grupların karşılaştırılmasında One-Way ANOVA ve Tukey, alt boyutlar arası korelasyonların belirlenmesinde ise Pearson testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine and compare the safety culture levels of individuals working in gas stations in Kastamonu province in terms of different variables and also to examine the correlations between safety culture sub-dimensions in the present study. A total of 109 individuals working at different gas stations in Kastamonu participated in the study voluntarily. NOSACQ-50 safety culture scale, which consisted of a total of 50 questions and 7 sub-dimensions, was used to determine the safety culture levels of the participants. SPSS 22 program was used in the statistical analysis of the study; independent sample t-test was used to compare two groups, while One-Way ANOVA and Tukey were used to compare three or more groups and Pearson test was used to determine the correlations between sub-dimensions.