Farklı ülkelerde temel futbol eğitimi alan 9-14 yaş grubu çocukların antropometrik ve motorik yeterliliklerinin karşılaştırılması
Comparison of anthropometric and motoric qualifications of 9-14 age group children receiving basic football education in different countries
- Tez No: 668184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Farklı Ülkelerde Temel Futbol Eğitimi Alan 9-14 Yaş Grubu çocukların Antropometrik ve Motorik Yeterliliklerinin Karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya aktif olarak temel futbol eğitimi alan Kazakistan'dan 57 ve Türkiye'den 58 sporcu katılmıştır. Çalışmamızda sporcuların yaşı, boyu, kilosu, vücut yağ yüzdesi, bel ve kalça çevresi, esneklik, çeviklik, dayanıklılık, sürat testleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler ortalama ve standart sapma olarak belirtilmiştir. Normallik testi için kolmogrovf ve simirnov testi kullanılmış olup verilerin normal dağılması üzerine iki grubun karşılaştırılması için bağımsız gruplarda T testi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS for Windows 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların demografik özellikleri karşılaştırıldığında vücut yağ ağırlığı ve boy parametrelerinde istatistiksel bir farklılık görülürken (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the Anthropometric and Motoric Competencies of 9-14 age group children who received Basic Football Education in Different Countries. basic football training as active area of research participated 58 athletes from 57 from Turkey and Kazakhstan. In our study, the age, height, weight, body fat percentage, waist and hip circumference, flexibility, agility, endurance and speed tests of the athletes were performed. The data obtained in the study were expressed as mean and standard deviation. Kolmogrovf and simirnov tests were used for normality test, and T test was used in independent groups to compare the two groups upon normal distribution of the data. SPSS for Windows 25.0 package program was used for statistical analysis of the data. When the demographic characteristics of the athletes participating in the study were compared, there was a statistically significant difference in body fat weight and height parameters (p 0.05).