General Abdülkerim Kasım'ın hayatı ve siyasi faaliyetleri (1914-1963)
The life and political activities of General Abdulkerim Qasem (1914-1963)
- Tez No: 668187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tarihsel seyir içinde uzun süre barış içinde yaşadığına şahit olunmamış bir yer olarak Irak, son yüz yılını da yine savaş, kargaşa, darbe ve ekonomik sıkıntılarla geçirmiştir. Özellikle 1950'li yıllardan sonra meydana gelen darbeler hem ülkenin yönetim şeklini değiştirmiş hem de birbirini takip eden yeni darbelerin ve dış müdahalelerin zeminini oluşturmuştur. 14 Temmuz 1958'deki Abdülkerim Kasım darbesi, siyasi sonuçları itibariyle ülkedeki monarşiye son vermiş yeni bir yönetime geçişi sağlamıştır. Darbeye zemin hazırlayan süreç, bir önceki yönetimin baskıcı monarşi olması ve bunun sonucu olarak ülkede kaybolan sosyal adalet sistemidir. Halk içinde rahatsızlığa sebep olan bu sistem, zaman içinde değişik muhalif dernek ve komitelerin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Bu komitelerden bazıları askeri kökenli olmaları hasebiyle süreç içerisinde büyüyerek 'özgür subaylar' yapılanmasına evrilmiştir. Başına Abdülkerim Kasım'ın geçtiği bu teşkilat, bir noktada her fikirden muhalifin ana merkezi konumundaydı. Fikirsel olarak sosyalist bir çizgi benimseyen bu teşkilat, Rus ve Ruslarla aynı çizgideki devletlerle temasa geçerek darbeye giden süreçte gerekli her kademede hazırlıklarını tamamladıktan sonra yönetime el koymuştur. Yönetimdeki ilk Başbakan olan Kasım, fakir bir ailenin ezilen bir bireyi olarak hayata başlamasına rağmen zamanla yönetimde otoriterleşerek yönetimde söz sahibi tek kişi olarak öne çıkmıştır. Sosyalist fikirlerini hem ekonomik hem de yönetim sistemine, teknik ve maddi altyapı yetersizliğinden, uygulayamayan Kasım, hem ekonomik hem de sosyal alanda bir çöküşe sebep olmuştur. Kısa bir süre içinde tarım ürünlerinde ihracattan ithalata dönen Irak, sosyal adaleti tesis edememe ve tek adam olma gibi nedenlerden dolayı hem içerde hem de dışarda ciddi bir muhalefet ve baskıyla yalnızlaşmaya başlamıştır. İçerde meydana gelen etnik ve dini yapıların rahatsızlığı, dış ilişkilerdeki yalnızlaşma ve Abdülkerim Kasım'ın duygusal ve sürekli karar değiştiren istikrarsız yönetimi yeni bir darbeye zemin hazırlamıştır. Abdülkerim Kasım, 1963 askeri darbesi ile devrilerek idam edilmiştir. Fikrî altyapı olarak merhametli ve mütevazı bir kişilik sergilemiştir. Abdülkerim Kasım, yönetim dönemi boyunca savunma bakanlığında yatıp kalkmıştır. Günün büyük bölümünü çalışmakla geçiren Kasım etrafındaki insanların, onu yersiz bir şekilde yüceltmeleri dolayısıyla 'tek adam' saplantısı, gösteriş budalası bir paranoyak kişiliğe bürünmüştür. Gerektiğinde yakın dostlarını da harcamaktan çekinmeyen Kasım, kendisine darbe yapıldığında öldürülmeyecek kadar sevildiğine inanmaktaydı. Darbecilere teslim olduktan kısa bir süre sonra düzmece bir yargılamayla hemen idam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a place that has not been witnessed to live in peace for a long time in its historical course, Iraq has spent the last hundred years with war, turmoil, coup and economic difficulties. Especially the coups that occurred after the 1950s both changed the way of administration of the country and became the basis for successive new coups and foreign interventions. The Abdülkerim Kasım coup on July 14, 1958 ended the monarchy in the country due to its political consequences and was the reason for the transition to a new administration. The process that prepared the ground for the coup is that the previous administration was a monarchy and the social justice system disappeared in the country as a result. This system, which caused discomfort in the public, paved the way for the formation of various opposition associations and committees over time. Some of these committees grew over time due to their military origin and evolved into“free officers”. This organization, headed by Abdülkerim Kasım, was at one point the main center of opposition from all opinions. Adopting a socialist line in terms of ideas, this organization got into contact with the states in the same line with the Russians and Russians and took over the administration after completing its preparations at the stage leading to the coup. Kasım, who was the first Prime Minister in the administration, started her life as an oppressed member of a poor family, but became authoritarian in time and came to the fore as the only person who has a say in the administration. Unable to implement her socialist ideas in both the economic and administrative system, due to the technical and material infrastructures, Kasım caused a collapse in both the economic and social sphere. Iraq, which turned from exports to imports in agricultural products in a short time, started to become lonely with serious opposition and pressure both inside and outside due to reasons such as not being able to establish social justice and being a single man. The discomfort of the ethnic and religious structures that took place inside, the isolation in foreign relations and the unstable administration of Abdülkerim Kasım, who constantly changed their emotional and decision, prepared the ground for a new coup. Abdülkerim Kasım was overthrown and executed by the 1963 military coup. He displayed a compassionate and humble personality as an intellectual background. Abdülkerim Kasım remained in the Ministry of defense during his administration. Kasım, who spent most of the day working, has turned into a paranoid paranoid,“one-man”obsession, as the people around him glorify him inappropriately. Kasım, who did not hesitate to spend his close friends when necessary, believed that he was loved enough that he could not be killed when he was hit. Shortly after he surrendered to the coup plotters, he was immediately executed in a sham trial.