Accessibility on the web through semantic and social renarrations
Anlamsal ve sosyal yeniden anlatımlar ile web'deki erişilebilirlik
- Tez No: 668196
- Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR DENİZHAN, DR. SUZAN ÜSKÜDARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Web, herkesin erişimine açık bir platform olma vizyonu ile 1989 yılında tasarlandı. Bu vizyon, Web'in temel amaçlarından biri olan herkesin erişiminin sağlanması ile ilgilidir. Bu maksatla, esas olarak fiziksel erişim engellerine sahip insanların Web'e erişimini iyileştirebilmek adına Web Accessibility Initiative (WAI) 1997 yılında faliyete geçirildi. Bu çalışmalar her ne kadar büyük önem arz etse de erişilebilirlik konusunu bütünüyle ele almak konusunda yeterli gelmemektedir çünkü bilgiyi anlamak konusunda daha öte engeller de bulunmaktadır. Bunlar, bilgiyi anlama konusundaki yeterlilik ile ilişkili olan, kişinin dili, eğitimi, kültürü ve uzmanlığı gibi meselelere dair engellerdir. Bu çalışma bu tür engelleri aşmak için yeniden anlatım (renarration) yöntemini, önceden var olan bir web dokümanının alternatif kişilere erişmek amacıyla alternatif varyantını biçimlendirme işlemi, kullanmaktadır. Dolayısıyla, bu çalışma, yeniden anlatımları, web dökümanlarını, ve yeniden anlatımları oluşturan kişiler ve yeniden anlatımlar arasındaki sosyal etkileşimleri, ve bütün bunlar arasındaki bağlantıları, ontoloji temelli sosyal yeniden anlatım platformu oluşturabilmeyi desteklemek adına, temsil edebilen bir ontoloji öne sürmektedir. Sosyal yeniden anlatım yaklaşımının uygulanabilirliğini ve ontolojinin, kaynağın ve gizliliğin korunduğu merkezi olmayan sosyal yeniden anlatım platformunu gerçekleştirebilmeyi destekleme konusundaki, kullanılabilirliğini gösteren bir prototip, Web'in merkezsizleştirilmesi projesi olan Solid'den faydalanılarak, geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Web was proposed in 1989 with the vision of being an open platform that everyone can access. This vision of providing accessibility to all people is one of the primary goals of the Web. To this end, the Web Accessibility Initiative (WAI) was launched by W3C in 1997 mainly to improve the accessibility of Web for the people facing physical accessibility barriers. While such work is crucial, it falls short in delivering true accessibility, since further barriers to understanding the information exist. Such barriers are associated with the ability of a person to understand the information that reaches them, such as language, literacy, culture, and expertise. To overcome such barriers, this work utilizes the renarration method, the process of forming an alternative version for a pre-existing web document to reach alternative audience. Accordingly, this work proposes an ontology that represents renarrations, web documents, and social interactions of renarrators and renarrations, and interconnections between them to support creation of an ontology driven social renarration platform. A prototype that utilizes Solid, a web decentralization project, has been created to demonstrate the feasibility of the social renarration approach and the suitability of the ontology for supporting the realization of a decentralized social renarration platform that protects the provenance and privacy.