Çin'deki yerleşik siyasal yapının Çin dış politikasındaki rolü: Xi Jinping dönemi örneği
Role of Chinese establishment in China's foreign policy: Case of Xi Jinping era
  1. Tez No: 668195
  2. Yazar: MÜJGAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZLI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) dış politikada karar alma ve uygulanmasında müesses düzenin belirleyici olduğunu iddia etmektedir. Bu iddia için ÇHC müesses düzeninin en önemli aktörünün Çin Komünist Partisi (ÇKP) olduğu kabul edilmektedir. Çalışmada günümüz ÇHC lideri olan Xi Jinping dönemi üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır. Çalışmada Çin dış politikası (ÇDP) analiz edilirken genel anlamda birim düzeyli bir analiz tercih edilmiştir. Metodoloji olarak bilimsel kaynaklar ve veriler üzerinden literatür taraması, tarihsel analiz ve yorumlama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde ÇDP'deki temel eğilimlerden, bu eğilimlerin uluslararası sistemdeki olaylardan nasıl etkilendiği ve sistemi nasıl etkilediğinden, aktörlerin karar almadaki konumlarından, devlet- toplum ilişkilerinden ve uluslararası sistemden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ÇHC'deki yerleşik siyasal yapıyı oluşturan ÇKP'nin kurulduğu tarihsel arka plan ortaya koyulmuştur. ÇKP'nin özellikleri ve organizasyon yapısı açıklanmış, liderlerin parti ile ilişkileri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Xi Jinping döneminde güvenlik, ekonomi, ticari, çevre politikaları ele alınmıştır. ÇHC'nin bölgede bulunan komşu ülkelerle ve küresel anlamdaki ilişkileri açıklanmıştır. Jinping'in önemli politikalarından olan harmoni politikası açıklanmış ve Bir Kuşak Bir Yol projesine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study claims that the establishment of People's Republic of China (PRC) is determinant in the decision-making and implementation of the foreign policy. For this claim, it is accepted that the most important actor of the establishment of PRC is the Chinese Communist Party (CCP). This study evaluates the foreign policy over the period of Xi Jinping, the leader of today's PRC. In the study, while analyzing the Chinese foreign policy (CFP), a unit-level analysis has been generally preferred. This study uses literature review, historical analysis and interpretation method as methodology. The study consists of three parts. In the first part of the study, the main trends in the CFP, how these trends are affected by the events in the international system and how they affect the system, the positions of the actors in decision making, the state-society relations and the international system are mentioned. In the second part of the study, the historical background on which the CCP was established, which constitutes the established political structure in the PRC, is revealed. The characteristics and organizational structure of the CCP are explained, and the relations of the leaders with the party are discussed. In the third part of the study, security, economy, commercial and environmental policies in Xi Jinping period are discussed. The relations of PRC with neighboring countries in the region and with global actors are explained. The harmony policy, one of the important policies of Jinping, is explained and the One Belt One Road project is mentioned.