Anti-HBc Testinin Bağışçı Seçimindeki Rolü, Güncel Algoritmaya Katkısı; Gülhane Deneyimi Türkiye İçin Örnek Model Olur Mu?
The role of anti-HBc testing on donor selection and its contribution to current algorithms; can the Gulhane experience be a role model for Turkey?
  1. Tez No: 668214
  2. Yazar: SONER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YAŞAR AVCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı
  12. Bilim Dalı: Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Transfüzyon yoluyla bulaşan enfeksiyon riskini azaltarak transfüzyon güvenliğini en üst düzeye çıkarabilmek için ilave ya da farklı test prosedürleri uygulanabilmektedir. Hepatit B kor antikoru (anti-HBc), bu kapsamda en sık başvurulan serolojik belirteçlerden biridir. Bu çalışmanın amacı, merkezimizde rutin tarama testleri kapsamında çalışılan anit-HBc test sonuçlarının analiz edilmesi ve oluşturulan bağışçı geri kazanım protokolünün etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2014-2019 tarihleri arasında kan bağışı yapmak üzere Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bölge Kan Merkezine başvuran 57 191 kişi dâhil edilmiştir. Tüm kan bağışları kemiluminesans immunoassay yöntemiyle anti-HBc açısından tarandı. Anti-HBc test sonucu pozitif çıkan kişilerin bağışçı geri kazanım protokolü gereğince, hepatit B yüzey antikoru (anti-HBs) ve hepatit B virüs (HBV) deoksiribonükleik asit (DNA) test sonuçları değerlendirildi. Anti-HBs değeri >100 IU/ml ve HBV DNA test sonucu negatif olanlar, bağışçı havuzuna tekrar dâhil edildi. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 57 191 kan bağışçısının 54035 (%94,4)'si erkek, 3156 (%5,5)'si ise kadındı. 5125 (%8,5) bağışçının anti-HBc test sonucu pozitifti.
Özet (Çeviri)
Aim: Additional or different test procedures can be applied to maximize transfusion safety by reducing the risk of transfusion-transmitted infections. Antibodies to hepatitis B core antigen (anti-HBc) is one of the most commonly used serologic marker in this context. The aim of the study is to analyse anti-Hbc test results performed within the scope of routine screening tests in our center and to examine the effect of the donor re-entry protocol established. Materials and Methods: The Study comprises 57 191 blood donors that applied to Gulhane Training and Research Hospital Regional Blood Center between 2014-2019 for blood donation. All blood donations were screened for anti-HBc by chemiluminescense immunoassay. Antibodies to hepatitis B surface antigen (anti-HBs) and hepatitis B virus (HBV) deoxyribonucleic acid (DNA) test results of individuals who had positive anti-HBc test result were evaluated in accordance with the donor re-entry protocol requirements. Those with anti-HBs levels >100 IU/ml and HBV DNA test negative were re-included to the donor pool. Results: Among the included 57 191 blood donors, 54 035 (94,4%) were men and 3 156 (5,5%) were women. Overall, 5 125 (8,5%) donors tested positive for anti-HBc.