Dinamik yükler altında tünellerde oluşan gerilme şekil değiştirme davranışının incelenmesi
Investigation of stress strain behavior of tunnels under dynamic loads
- Tez No: 668246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL BEKİR AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Plaxis 2D programı kullanılarak iki tünel modellenmiştir. Tünel inşaatının yapıldığı zemin ve tünel kaplama özellikleri daha önce yapılan çalışmalardan alınmış olup tünellerin statik ve dinamik yükler etkisinde davranışları üzerinde durulmuştur. Ayrıca zemin kaplama etkileşiminin yanı sıra tünel yapı etkileşimi de göz önünde bulundurulmuştur. Tünellere, zemin ve farklı karakterde deprem kuvvetleri etki ettirilmiştir. Tünellerin dinamik, 0.1 g, 0.3 g ve 0.5 g yüklemeleri altında, 10, 20, ve 30 m ara mesafeli olarak ve 20, 30 ve 40 m derinliğinde modellenerek analizi yapılmıştır. Tüneller dairesel ve at nalı kesitli olarak modellenip her kesit için toplam 27 model oluşturulmuştur. Bu modeller analiz edilerek elde edilen kesme kuvveti, eksenel kuvvet ve moment değerlerinden grafikler oluşturulmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda iki farklı kesitteki tünellerin yükler altında sergilediği davranışı incelenmiştir. Çalışmanın sonunda her kesit için kesme kuvveti değeri esas alınarak en güvenli tasarım seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two tunnels were modeled using the plaxis 2D program. The soil and tunnel lining features of the tunnel construction were taken from previous studies, and the behaviors of the tunnels under the influence of static and dynamic loads were emphasized. In addition to the soil encasing interaction, the tunnel structure interaction was also considered. The tunnels have been affected by soil and earthquake forces of different characters. They were analyzed under dynamic loading of 0.1 g, 0.3 g and 0.5 g, with 10, 20, and 30 m intervals and 20, 30 and 40 m depth from the cutaway soil level. Tunnels are modeled with circular and horseshoe sections with 27 models For each section. Charts have been created by the shear force, axial force and moment values that obtained by analayzing these models. According to these results, the behavior of the tunnels in two different sections were investigated under the loads. At the end of the study, the safest design was chosen for each section based on the shear force value.