Deprem etkisi altında tünellerde oluşan gerilme ve şekil değiştirme davranışının nümerik yaklaşımlarla incelenmesi
Investigation of the stress and deformation of circular tunnels in clayey soil under earthquake effects
  1. Tez No: 965597
  2. Yazar: YUSUF NAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, farklı derinliklerde kil tabakalarından oluşan zeminde inşa edilen dairesel tünellerde depremler tarafından oluşturulan iç kuvvetlerin değişimi ve mevcut dinamik analiz yöntemlerinin uyumluluğu araştırılmaktadır. Bu nedenle, üç derinlikte yedi deprem giriş hareketi ile iki boyutlu tam dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, yer değiştirme tabanlı ve kuvvet tabanlı yöntemler ile psödo-statik analizler gerçekleştirilmiştir. Tam dinamik analizden elde edilen sonuçlar, yer değiştirme tabanlı ve kuvvet tabanlı yöntemler uygulanan psödo-statik analizden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın bulgularına göre, tünel derinliği arttıkça, artan örtü yükü nedeniyle tünel kaplamasındaki eksenel kuvvetler artmaktadır. Eğilme momentleri ve kesme kuvvetleri derinlikle azalma eğiliminde olsa da, farklı zemin tabakalarının değişen hareket hızları nedeniyle maksimum iç kuvvetler tabakalı zemin içinde yer alan tünel kesitinde meydana gelmiştir. Sayısal analizlerden elde edilen tünel kaplamasında hesaplanan iç kuvvetler ve dağılımları, zemin mukavemet parametrelerine, tünel derinliğine ve uygulanan dinamik yüklere göre değişmektedir. Tünellerdeki ovalleşme olgusu tüm dinamik analizlerde tutarlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Tam dinamik analizlerle karşılaştırıldığında, psödo-statik analizler eksenel kuvvetleri yüksek tahmin ederken, eğilme momentlerini ve kesme kuvvetlerini daha az tahmin etme eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the variation of internal forces induced by earthquakes in circular tunnels constructed in the soil of clay layers at different depths and the compatibility of existing dynamic analysis methods. Therefore, two-dimensional full dynamic analyses were carried out with seven earthquake input motions at three depths. Subsequently, pseudo-static analysis displacement-based and force-based methods have been performed. The results obtained from the full dynamic analysis were compared with those obtained from the pseudo-static analysis, which applied a displacement-based and force-based methods. According to the findings of this study, as the tunnel depth increases, the axial forces on the tunnel lining increase because of the increasing overburden stress. Although bending moments and shear forces tend to decrease with depth, the maximum internal forces occurred in the tunnel cross-section located within stratified soil due to the varying movement velocities of different soil layers. The computed internal forces within the tunnel lining, derived from numerical analyses and their distributions, vary according to the soil strength parameters, tunnel depth, and applied dynamic loads. The phenomenon of ovalization within tunnels manifests consistently across all the dynamic analyses. Compared with full dynamic analyses, pseudo-static analyses tend to overestimate axial forces while underestimating bending moments and shear forces.