Bilişsel çelişkiye dayalı öğretim metoduna göre hazırlanmış etkinliklerin 7. sınıf öğrencilerin kuvvet ve enerji konusundaki kavram yanılgılarının giderilmesine etkisi
The effect of conceptual conflict on 7th grade students' misconceptions about force and energy
- Tez No: 668253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL YILMAZ SENEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7.sınıf öğrencilerinin“Kuvvet ve Enerji”konusu ile ilgili sahip oldukları kavram yanılgılarını tespit etmek ve bu kavram yanılgılarının giderilmesinde bilişsel çelişkiye dayalı öğretim metodunun etkisini araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak, 2018-2019 eğitim öğretim yılında iki ayrı devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam 58 öğrenci ile araştırma yürütülmüştür. Araştırmada yarı-deneysel desenin deney-kontrol gruplu ön test son test modeli kullanılmıştır. Araştırmayı yürütebilmek için her okuldan ikişer grup seçilmiştir. Bu gruplardan bir tanesi deney grubu, diğeri kontrol grubu olmak üzere toplam iki deney ve iki kontrol grubu eş olasılıklı atama ile oluşturulmuştur. Araştırmanın uygulama aşamasında deney grubundaki öğrencilere 6 hafta boyunca bilişsel çelişki odaklı etkinlikler uygulanmıştır. Kontrol grubundaki öğrenciler ise 6 hafta boyunca geleneksel öğretim yöntemi ile eğitim görmüşlerdir. Araştırmanın verilerini toplamak için tüm gruplardaki öğrencilere“Kuvvet ve Enerji”konusunda hazırlanmış kavram yanılgısı tanı testi (KYTT) kullanılmıştır. Bu test, uygulama sürecinin başında ön test olarak, uygulama sürecinin bitiminde son test olarak uygulanmıştır. Veriler SPSS programı ile Bağımsız Örneklemler t Testi ve İlişkili Örneklemler t Testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda KYTT'den elde edilen bulgulara göre; bilişsel çelişki odaklı etkinliklerin, geleneksel öğretim yöntemine göre öğrencilerin Kuvvet ve Enerji konusunda sahip oldukları kavram yanılgılarını gidermede etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine misconceptions of 7th grade students on the subject of“Force and Energy”and to investigate the effect of cognitive conflict on the elimination of these misconceptions. Control and experimental group pre-test post-test experimental design was conducted in this study. This study was executed with 58 students studying in two separate public elementary schools and two separate classes during the 2018-2019 academic year. In order to carry out the research, two groups from each school were chosen. Two of these groups were determined as the experimental groups and two of them as the control groups by random assignment. In the application phase of the study, activities focused on cognitive conflict were applied to experimental groups where traditional method was applied to control groups during 6 weeks. Misconception diagnosis test was administered to both groups as pre-test and post-test to assess students' misconceptions on the subject of Force and Energy. The changes in students' concept learning; achievement and the degree of misconceptions were examined. The hypotheses were tested by using parametric paired sample t test and independent samples t-tests. The result of the research show that there was a significant effect of the activities focused on cognitive conflict on elimination of students' misconceptions.