Effects of instructions based on cognitive bridging and cognitive conflict on 9th grade students' understanding of force and motion, epistemological beliefs, and self-efficacy
Bilişsel köprüleme ve bilissel çelişkiye dayalı öğretim metodlarının 9. sınıf öğrencilerinin kuvvet ve hareket konusundaki anlamaları ile epistemolojik inanışları ve öz yeterlikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 338278
  2. Yazar: İBRAHİM YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı bilişsel bağ kurma ve bilişsel çelişki yaklaşımlarının ve cinsiyetin 9.sınıf öğrencilerinin kuvvet ve hareket konusundaki kavramsal anlamaları, öz yeterlik seviyeleri ve epistemolojik inanışları üzerindeki etkilerini kar?ıla?tırmaktır. Çalı?ma iki farklı okuldan 206 öğrenciden oluşan bir örneklem ile gerçekleştirilmiştir. 3x2 faktöriyel desenli çalışmada öğretim metodu (bilişsel bağ kurma ve bili?sel çelişki) ve öğrencilerin cinsiyeti bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Bu desen kapsamında biri herhangi bir ara?tırmacı müdahalesi olmayan kontrol diğer ikisi de deneysel grup olmak üzere üç uygulama grubu olu?turulmu?tur. Deneysel gruplardan birisi bağ kurma yakla?ımı ile eğitim görürken diğer deney grubu bili?sel çelişki yaklaşımı ile eğitim görmü?tür. Öğrencilerin kuvvet ve hareket konusundaki kavramsal anlamaları, epistemolojik inanışları ve özyeterliklerinin ölçülebilmesi amacıyla ön ve son testler uygulandı. Öğretim metodunun ve cinsiyetin ana etkileri ve bunlar arasındaki olası etkile?imin etkilerinin incelenmesi için Ortak Dağılımın Çok Deği?kenli Analizi (MANCOVA) kullanıldı. Sonuçlar, uygulanan öğretim metodunun öğrencilerin kuvvet ve hareket başarılarına istatistiksel olarak deneysel gruplar lehine anlamlı bir etksinin olduğunu göstermi?tir. Buna kar?ın, bağ kurma yakla?ımı ile bili?sel çeli?ki yakla?ımı arasında anlamlı bir fark gözlemlenmemi?tir. Aynı zamanda kız ve erkek öğrenciler arasında kuvvet ve hareket konusundaki kavramsal anlamaları, öz yeterlik seviyeleri ve epistemolojik inanışları üzerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Son olarak, çalışma öğretim metodu ve gender arasında bağımlı değişkenler üzerinde anlamlı bir etkileşim etkisi tespit edememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of the instructions based on cognitive bridging and cognitive conflict approaches and gender on 9th grade students` conceptual understanding of force and motion, self-efficacy, and epistemological beliefs. The study was conducted with a sample of 206 students in two different schools. The instructional method (traditional, cognitive conflict, and cognitive bridging) and students` gender were used as independent variables in a 3x2 factorial design. Within this design, three treatment groups were constructed, one was control group with no researcher intervention and the other two were used as experimental groups. In one of the experimental groups, students received cognitive bridging instruction and students in the other group received cognitive conflict instruction. Pretests and posttests were administered to assess students` conceptual understanding of force and motion, self-efficacy, and epistemological beliefs. Multivariate Analysis of Covariance (MANCOVA) was used to explore the main effects of teaching methods and gender, and possible interactions between them. The results showed that teaching method had a significant effect on students` conceptual understanding of force and motion in favor of experimental groups. Nevertheless, no significant difference was detected between the effects of cognitive conflict and cognitive bridging. There was no significant difference between male and female students either on the dependent variables of conceptual understandings of force and motion, self-efficacy, and epistemological beliefs. Finally, the present study couldn`t capture any significant interaction between teaching method and gender on the combined dependent variables.