Exploring variations in the implementations of cognitive conflict strategies in physics education
Fizik eğitiminde bilişsel çatışma uygulamalarının varyasyonlarının incelenmesi
  1. Tez No: 900799
  2. Yazar: BELİZ KERA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bilişsel çatışma stratejisi, öğrencilerin kavramsal değişimini teşvik etmek amacıyla sınıflarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu strateji, öğrencilerin mevcut bilgileri ile yeni bilgiler arasında çelişkili durumlar yaratarak onlarda memnuniyetsizlik hissi uyandırmayı hedefler. Önceki araştırmalarda, bu stratejinin etkisi cinsiyet, kültürel arka plan ve öğrencilerin ön bilgileri gibi dış faktörler açısından ele alınmıştır. Ancak, literatürde bilişsel çatışma stratejisinin uygulanma şekilleri ve memnuniyetsizlik yaratma yollarının çeşitliliği yeterince incelenmemiştir. Bu çalışma, fizik eğitiminde bilişsel çatışma stratejisini kullanan eğitsel uygulamaların çeşitliliğini incelemek için bir içerik analizi yapmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bilişsel çatışmaya dayalı etkinlikler ve uygulamalar, iki kapsamlı araştırma motorundan elde edilen birincil kaynaklardan toplanmıştır. Analiz, kavram yanılgılarının doğası, memnuniyetsizlik yaratma yöntemleri, öğretim materyalleri ve fizik alt alanları gibi dört ana boyut üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışma, bu boyutlar ve ortaya çıkarılan alt boyutları aracılığıyla uygulamaları ve kavram yanılgılarını detaylı örneklerle tanımlamakta ve analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The cognitive conflict strategy is widely used in classrooms to promote conceptual change among students. This powerful and generic strategy aims to create dissatisfaction among students by presenting anomalous data that contradict their existing prior knowledge with the new knowledge. In previous studies, cognitive conflict-based implementations have been analyzed in terms of external factors such as gender, cultural background and students' prior knowledge, however, the characteristic content of these implementations and how cognitive conflict strategies are presented have not been examined. This content analysis aims to investigate the variations in implementations aimed to the cognitive conflict strategy on physics education, including conceptual change activities, discrepant events, refutational texts. For this purpose, implementations were obtained from two comprehensive search engines. These sources were analyzed in four main dimensions: nature of misconceptions, means of dissatisfaction, instructional tools and subfields of physics. The study describes and analyses these dimensions and the emerging subcategories of implementations and misconceptions by providing detailed examples.