Pozitif ayrımcılığa yönelik kurumsal sosyal sorumluluk etkinlikleri: Ankara Üniversitesi Bülteni üzerinden bir inceleme
Corporate social responsibility activities towards positive discrimination: A review on Ankara University Bulletin
  1. Tez No: 668259
  2. Yazar: ÖZLEM KAMAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarihin eski dönemlerinden bu yana toplumsal yaşamın temel unsurlarından biri olarak farklı isimler altında varlığını devam ettiren sosyal sorumluluk, toplumda yer alan dezavantajlı grupların yaşadıkları sorunlara çözüm üretilerek toplumsal fayda sağlanmasını amaçlamaktadır. Günümüzde kadın, çocuk, yaşlı ve engelli gibi pozitif ayrımcılık temelli alanlar kurumsal sosyal sorumluluğun temel çalışma alanına dönüşmüştür. Hem kâr amacı güden işletmelerin hem de kamu kurumlarının bu alanda çeşitli faaliyetler gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Bu çalışmada, kâr amacı gütmeyen kurumlardan olan üniversitelerin toplumda farkındalık yaratmak, ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak, hayırseverlik çalışmaları yürütmek gibi amaçlarla pozitif ayrımcılık gruplarına yönelik olarak düzenledikleri etkinlikler üzerinde durulmuştur. Ankara Üniversitesi'nin örneklendiği çalışmada 2017, 2018 ve 2019 yılında gerçekleştirilen kurumsal sosyal sorumluluk etkinlikleri içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Ankara Üniversitesi Bülteni üzerinden yapılan incelemenin bulguları, pozitif ayrımcılık gerçekleştirilen gruplar bağlamında yaşlılar, kadınlar, çocuklar ve engelliler ile ilgili etkinliklerin yapıldığını göstermektedir. Bulgular, çocuklara yönelik olarak yapılan etkinliklerin incelenen diğer pozitif ayrımcılık gruplarına oranla daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Pozitif ayrımcılık gruplarına yönelik olarak gerçekleştirilen etkinlikler 2017, 2018 ve 2019 yıllarında sayıca farklılıklar göstermektedir. Ayrıca aylar bazında yapılan inceleme de de etkinlik sayısında farklılıklar söz konusudur. Pozitif ayrımcılığa yönelik olarak gerçekleştirilen etkinliklerin iş birliği durumuna göre incelenmesi sonucu çeşitli kurum ve kuruluşlar ile iş birliği yapıldığı ancak iş birliği olmadan bizzat kurum tarafından üstlenilerek gerçekleştirilen etkinliklerin sayıca daha fazla olduğu görülmektedir. Ayrıca bulgular, pozitif ayrımcılık gruplarından olan yaşlılar, engelliler, kadınlar ve çocuklar ile ilgili özel günler ve haftalara dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen etkinliklerin, yılın farklı tarihlerinde yapılan ve diğer kategorisi altında ele alınan etkinliklere oranla daha az olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Ankara Üniversitesi'nin pozitif ayrımcılığa yönelik olarak gerçekleştirdiği etkinliklerin gerçekleştirildiği tarihe, özel günler/haftalara ve iş birliği durumuna göre çeşitlilik gösterdiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Social responsibility, which has continued its existence under different names as one of the basic elements of social life since the ancient times of Tanhin, aims to provide social benefit by solving the problems of disadvantaged groups in the society. It has turned into a working area. It is known that both profit-making enterprises and public institutions carry out various activities in this field. In this study, the activities organized by universities, which are non-profit institutions, for the purposes of creating awareness in the society, helping those in need, and conducting philanthropic activities, are focused on. In the study in which Ankara University was sampled, the corporate social responsibility activities carried out in 2017, 2018 and 2019 were examined with the method of content analysis. The findings of the study conducted on the Ankara University bulletin show that activities related to the elderly, women, children and disabled people are held in the context of groups with positive discrimination. The activities carried out for positive discrimination groups differ in numbers in 2017, 2018 and 2019.Also, the examination made on a monthly basis also shows differences in the number of activities. The result has been realized with various institutions and organizations, but by being undertaken by the institution itself without cooperation. It is observed that the number of activities that are getting bigger is higher. Moreover, the findings show that the activities carried out to draw attention to special days and weeks related to the elderly, disabled women and children, which are among the positive discrimination groups, are less than the activities held on different dates of the year and considered under the other category. Diversity according to the date of the activities carried out by Ankara University for positive discrimination, the special days, the weeks and the situation it is possible to say that it shows.