Yerli halk ve Suriyeli sığınmacıların birbirlerine karşı tutumları üzerine bir alan araştırması: Hatay Antakya örneği
A field study on the attitudes of indigenous people and Syrian asylum seekers towards each other: The case of Hatay Antakya
- Tez No: 668258
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
2011 yılında Suriye'de yaşanmış iç savaş ve karışıklık sebebiyle Suriyeli çoğu insan bulundukları ortam içerisinde can ve mal güvenliklerini korumakta zorlanmıştır. Yaşamları tehdit altında kalan bu insanlar, çareyi başka bölgelere ve ülkelere göç etmekte bulmuş ve Türkiye başta olmak üzere Irak, Lübnan, Mısır, Ürdün gibi ülkelerde yaşamaya başlamışlardır. Suriyeli sığınmacılar Türkiye'nin Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, İstanbul gibi birçok illerini yaşam alanı olarak tercih etmişlerdir. Bu çalışma, Hatay ili Antakya ilçesinde yaşayan yerli halkın, Suriyelilere karşı gösterdikleri tutum, söylem ve algı ile sığınmacı Suriyelilerin ilişkide oldukları yerli halka bakışları ve karşılıklı olarak yaşadıkları sorunlar kapsamında gerçekleşmiştir. Antakya ilçesi, Suriyelilerin yoğun yaşadığı bölgelerden biridir. Çalışmada, Antakya yerel halkının Suriyeli sığınmacılara yönelik tutumlarını ortaya çıkarmak ve Suriyeli sığınmacılar ile hangi alanlarda ne şekilde etkileşimler kurduklarına dair tespit analizi yapılması amaçlanmaktadır. Çalışma sonucunda, belirli bir ortak yaşam alanında hayatlarını devam ettiren, farklı kültür, gelenek ve inançlara sahip olan Suriye ve Türkiye toplumu, şüphesiz bir değişim sürecine dâhil olmuştur. Suriyeli sığınmacılardan bazıları, öncelikle bulundukları yerleşim yeri olan Antakya'da genelde ise Türkiye'de fazlalık ve ekonomiyi sıkıntıya geçiren kişiler olarak algılanmaktadırlar. Değişim gerçekleştiren bu iki toplumda, Antakya yerel halkının savaşın ilk zamanlarında sığınmacılara gösterdikleri tutum ve algıların zamanla değişmesinin sebebi olarak; sayıca artmalarını,“kötü Suriyelilerin”gelmesini ve çok rahat bir şekilde yaşadıklarının etkili olduğu ifade edilmiştir. Bu durum sonucunda her iki toplum arasında karşılıklı olarak, algı, tutum ve söylem kapsamında değişimler söz konusu olmuştur. Sonuç olarak yaşadığımız ülke içerisinde toplumsal ve sosyo- kültürel değişimlerin yanı sıra, 2011 yılından itibaren farklı bir kültür ve etnik grup olan“Suriyelilerin”Türkiye'ye gelmesi ve sayıca günden güne artmaları, farklılaşma ve değişme boyutunu ciddi düzeyde etkilemiştir. Bu değişim kendini, sosyal, ekonomik, siyasi gibi birçok alanlarda göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the Civil War and confusion in Syria in 2011, most Syrians have had difficulty maintaining their security of life and property in the environment in which they are located. These people, whose lives were threatened, found the remedy to migrate to other regions and countries and began to live in countries such as Iraq, Lebanon, Egypt, Jordan, especially Turkey. Syrian asylum seekers have preferred many provinces of Turkey, such as Hatay, Gaziantep, Sanliurfa, Kilis, Istanbul as their habitat. This study was carried out within the scope of the attitude, discourse of the indigenous people living in Antakya district of Hatay province towards the Syrians and the view of the indigenous people with whom the asylum-seeking Syrians are related and the problems they are experiencing mutually. Antioch is one of the most heavily populated areas of Syrians. The aim of the study is to reveal the attitudes of the local people of Antioch towards Syrian asylum seekers and to conduct a determination analysis of how they interact with Syrian asylum seekers in which areas. As a result of the study, the Syrian and Turkish society, which continues its life in a certain common area of life and has different cultures, traditions and beliefs, has undoubtedly been involved in a process of change. Some of the Syrian asylum seekers, primarily in Antakya, the settlement where they are located, are generally perceived as people who are surplus in Turkey and have put the economy in trouble. In these two societies, it was stated that the attitudes and perceptions of the local people of Antioch to asylum seekers in the early times of the war changed over time; their increase in number, the arrival of“bad Syrians”and the fact that they lived very comfortably was effective. As a result of this situation, there have been mutual changes in the scope of perception, attitude and discourse between both societies. As a result, in addition to the social and socio - cultural changes in the country in which we live, the arrival of“Syrians”, a different cultural and ethnic group, in Turkey since 2011 and their increase in number from day to day has seriously affected the size of differentiation and change. This change has shown itself in many areas, such as social, economic and political.