Uluslararası spor organizasyonlarında görev alan gönüllülerin kişilik özelliklerinin sporda gönüllülük motivasyonları üzerine etkisinin incelenmesi (İstanbul örneği)
Investigation of the effect of personality traits of volunteers working in international sports organizations on volunteerism motivations in sports (İstanbul example)
  1. Tez No: 668264
  2. Yazar: BAYRAM ALİ BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret Anonim Şirketi bilinen adıyla (Spor İstanbul) 2019-2020 yıllarında Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) ile ortak düzenlediği İstanbul Maratonu, İstanbul Yarı Maratonu ve Avrupa Yüzme Birliği (LEN) ile ortak düzenlediği Uluslararası Su Sporları Festivali' nde görev alan gönüllülerin kişilik özelliklerinin sporda gönüllülük motivasyonları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada bu kapsamda 732 gönüllüye demografik bilgi formu, on maddelik kişilik ölçeği ve Uluslararası Spor Organizasyonları için Gönüllü Motivasyonları Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sporda gönüllü olma motivasyonu düzeyleri tüm demografik özelliklere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılaşmaktadır (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to interpret the personality traits of the volunteers who took part in the Istanbul Spor Events and Management Trade Inc., known as (Spor Istanbul), which was organized in cooperation with the International Athletics Federations Association (IAAF) in 2019-2020, the Istanbul Half Marathon and the International Water Sports Festival. In this context, demographic information form, item personality scale and Volunteer Motivations Scale for International Sports Organizations were applied to 732 volunteers. According to the results of the research, the levels of motivation to volunteer in sports differ significantly according to all demographic characteristics (p 0.05).