Kişilik özelliklerinin sporda gönüllülük motivasyonu üzerine etkisi: Uluslararası spor organizasyonlarında görev alan gönüllülere yönelik bir araştırma
The effect of personality traits on volunteering motivation in sport: A research on volunteers taking part at international sporting events
  1. Tez No: 461206
  2. Yazar: MÜCAHİT FİŞNE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARAGÖZ, DOÇ. DR. DUYGU KIZILDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Her yıl milyonlarca gönüllü, eğitim, sanat, din, sağlık, çevre ve spor gibi birçok farklı alanda giderek artan oranlarda gönüllülük faaliyetlerine katılmakta ve yer aldıkları organizasyonların başarısına büyük katkılar sağlamaktadır. Farklı alanlardaki gönüllülük yapma nedenleri alanların özelliklerine göre değişebildiği gibi, aynı alandaki bir gönüllülük işi de gönüllülerin kişilik özelliklerine ve beklentilerine göre farklı nedenlerle yapılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; uluslararası spor organizasyonlarında görev alan gönüllülerin kişilik özelliklerinin, sporda gönüllülük motivasyonları üzerine etkisinin belirlenmesidir. Bu genel amaç doğrultusunda, uluslararası spor organizasyonlarında görev alan gönüllülerin kişilik özelliklerinin tespit edilmesi, ardından sporda gönüllülük motivasyonları ile ilgili bilgilerin ortaya konulması ve son olarak kişilik özelliklerinin sporda gönüllülük motivasyonları üzerine etkisinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Araştırmada yöntem olarak ilişkisel tarama tekniği kullanılmıştır. Veri ve bilgi toplama yöntemi olarak açık ve kapalı uçlu soruların yer aldığı online anket uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”, 10 maddeden oluşan“On-Maddeli Kişilik Ölçeği”ve 30 maddeden oluşan“Uluslararası Spor Organizasyonları için Gönüllü Motivasyonları Ölçeği”, İngilizce olarak kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2015 yılı içerisinde Almanya, Amerika, Avustralya, Danimarka, Hırvatistan, İngiltere, İskoçya, İsveç, Kanada ve Yeni Zelanda da gerçekleştirilen, toplam on ülkedeki dokuz uluslararası spor organizasyonunda görev alan gönüllüler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evren içerisindeki ülkelerde gerçekleştirilen ve detayları aşağıda belirtilen uluslararası spor organizasyonlarında görev alan, İngilizce bildiğini beyan eden ve araştırmaya katılmayı kabul eden 2596 gönüllü oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular; uluslararası spor organizasyonlarında görev alan gönüllülerin, kişilik özelliklerinin ve sporda gönüllülük motivasyonlarının, demografik özelliklerine göre farklılaştığını göstermektedir. Ayrıca yine bulgulara göre, gönüllülerin kişilik özelliklerinin sporda gönüllülük motivasyonları üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın, araştırmacılara ve uluslararası spor organizasyonlarının yöneticilerine, gönüllülerle ilgili insan kaynakları stratejilerini geliştirmelerinde ve uygulamalarında önemli bilgiler sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Every year, millions of volunteers gradually take part in different fields like education, art, health, environment and sports and they make a tremendous contribution for the success of the organizations. Volunteering motivations in diffrent fields can vary according to the characteristics of the fields, furthermore a voluntary work in a field can be done with different reasons according to the personal traits and expectations of volunteers. Aim of this research is to determine the effects of volunteer's personality traits on their sports volunteering motivation in international sporting events. In line with this main objective, it is targeted to determine the personal traits of volunteers taking part in international sporting events, then to present information about their volunteering motivation and finally to determine the effects of personality traits on sports volunteering motivation. Relational search model was used as a research method. For data collection, an online survey includes open-ended and closed-ended questions were used. As an instrument,“Demographic Information Form”, Ten-Item Personality Inventory- (TIPI) with 10 items and Volunteer Motivations Scale For International Sporting Events (VMS-ISE) with 30 items was used as English versions. Volunteers taking part in nine international sporting events which were organized in totally ten countries, Germany, USA, Australia, Denmark, Crotia, England, Scotland, Sweden, Canada, and New Zealand in 2015 will consist the population of this study, 2596 volunteers taking part in these international sporting events, knowing English, and accepting to participate to this research, consisted the sample of this study. Results showed that there were significant relationships between the demographic characteristics and personal traits and volunteering motivations. Furthermore, personal traits of volunteers has a significant effect on their sports volunteering motivations. This study can present spesific information for researchers and managers of further international sporting events about developing and implementing human resource startegies for volunteers.