Benign endikasyonlarla yapılan laparoskopik ve abdominal histerektomi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of results of laparoscopic and abdominal hysterectomy performed for benign causes
  1. Tez No: 668263
  2. Yazar: ELİF HİZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERKAN YAPÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmamızın amacı kliniğimizde benign endikasyonlarla yapılmış olan laparoskopik ve abdominal histerektomi vakalarına ait verilerin retrospektif olarak karşılaştırılarak sonuçların tartışılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 2009-2019 yılları arasında kliniğimizde yapılan benign nedenli laparoskopik ve abdominal histerektomili hastaların demografik özellikleri, operasyon süreleri, hastanede kalış süreleri, operasyona giriş ve operasyondan çıkış hemoglobin değerleri, peroperatif ve postoperatif gelişen komplikasyonlar, kan transfüzyon ihtiyacı, histerektomi materyallerinin sonuç patolojisi ve uterus ağırlıkları açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza laparoskopik histerektomi yapılmış 524 hasta ve abdominal histerektomi yapılmış 1305 hasta dahil edilmiştir. Laparoskopik histerektomi yapılmış hasta grubundaki yaş ortalaması 47 (p=0,052), abdominal histerektomi yapılmış hasta grubunda yaş ortalaması 48 (p=0,052) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare data of the laparoscopic and abdominal hysterectomies performed for benign causes at Ataturk University Training and Research Hospital retrospectively and decide which hysterectomy technique will be applied for patients Materials and methods: Patients' demographic characteristics, operation time, hospital stay duration, operation entry and exit hemoglobin values, peroperative and postoperative complications, blood transfusion need, outcome pathology of hysterectomy materials and uterine weights in laparoscopic and abdominal hysterectomies performed in our clinic for benign reasons between 2009-2019 has been compared. Results: 524 patients who underwent laparoscopic hysterectomy and 1305 patients who underwent abdominal hysterectomy were included in our study. The mean age was calculated as 47 (p = 0.052) in the patient group who had laparoscopic hysterectomy, and 48 (p = 0.052) in the patient group who had undergone abdominal hysterectomy.