Ortaöğretim kurumlarında örgütsel sessizlik ile öğretmen özerkliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between organizational silence and teacher autonomy in secondary education institutions
  1. Tez No: 668270
  2. Yazar: MEHMET ALPER YOLCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SELVİTOPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, resmi ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleri ile özerklik davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bazı demografik değişkenlere göre örgütsel sessizlik ve özerk davranışlarının anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. Betimsel tarama modelinde nicel bir araştırma olan bu çalışmanın örneklemi, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Konya ili Meram İlçesi ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan 506 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”ve“Öğretmen Özerkliği Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklem t-testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre; ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin; örgütsel sessizlik düzeyleri cinsiyet değişkenine göre izolasyon alt boyutunda kadınların lehine, medeni durum değişkenine göre örgütsel sessizlik toplamı, izolasyon, duygu ve okul ortamı boyutlarında evlilerin lehine, eğitim durumu değişkenine göre örgütsel sessizlik toplamı, yönetici ve okul ortamı alt boyutlarında lisans mezuniyeti lehine, branş değişkenine göre örgütsel sessizlik duygu alt boyutunda kültür dersleri öğretmenlerinin lehine mesleki kıdem değişkenine göre örgütsel sessizlik toplamı ve tüm alt boyutlarda anlamlı farklılık vardır. Ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin; özerklik davranışlarının cinsiyet değişkenine göre mesleki iletişim özerkliği alt boyutunda erkek öğretmenlerin lehine, medeni durum değişkenine göre özerklik davranışları toplamı ve tüm alt boyutlarında kadın öğretmenler lehine, branş değişkenine göre özerklik davranışları toplamı ve mesleki gelişim özerkliği, öğretim programı özerkliği ve öğretme süreci özerkliği alt boyutlarında kültür dersleri öğretmenleri lehine, mesleki kıdem değişkenine göre ise özerklik davranışları toplamı ve tüm alt boyutları arasında anlamlı fark vardır. Ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleri ile öğretmenlerin özerk davranışları arasında negatif yönde orta seviyede anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ortaöğretim kademesinde çalışan öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleri, öğretmen özerkliği davranışlarının anlamlı yordayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between organizational silence levels and autonomy behaviors of teachers working in public secondary education institutions and to reveal whether organizational silence and autonomous behavior differ significantly according to some demographic variables. The sample of this study, which is a quantitative research in the descriptive survey model, It consists of 506 teachers working in secondary education institutions in Meram District of Konya province in the academic year 2020-2021. Data;“Personal Information Form”, It was collected with“Organizational Silence Scale”and“Teacher Autonomy Scale”. Your data, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Independent Sample t-test, Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Regression Analysis were used. According to the findings obtained as a result of the analysis; teachers working in secondary education institutions; The levels of organizational silence are in favor of women in the isolation sub-dimension according to the gender variable, the sum of organizational silence according to the marital status variable, in favor of married people in the dimensions of isolation, emotion and school environment, the sum of organizational silence according to the educational status variable, in favor of undergraduate graduation in the sub-dimensions of the administrator and school environment, and the branch variable. According to the organizational silence emotion sub-dimension, there is a significant difference in the organizational silence sum and in all sub-dimensions according to the professional seniority variable in favor of the teachers of culture lessons. Teachers working in secondary education institutions; autonomy behaviors in favor of male teachers in the sub-dimension of professional communication autonomy according to gender variable, autonomy behaviors according to marital status variable and in favor of female teachers in all sub-dimensions; courses in favor of their teachers, and according to professional seniority variable, there is a significant difference between the sum of autonomy behaviors and all sub-dimensions. A moderate and negative relationship was found between the organizational silence levels of teachers working in secondary education institutions and the autonomous behavior of teachers. Organizational silence levels of teachers working at secondary education level are significant predictors of teacher autonomy behaviors.