Okul liderliği ile örgütsel sessizlik ilişkisinde okul ikliminin aracı rolü
The mediating role of school climate in the relationship between school leadership and organizational silence
- Tez No: 960453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Örgütsel sessizlik davranışının görüldüğü kurumlarda, çalışanlar kurumla ilgili bilgi ve düşüncelerini saklamakta, yaşanan sorunları gizlemektedir. Kurumda yaşanan sorunlar büyümekte, kurumun etkinliği ve verimliliği azalmaktadır. Bu çalışmada, öğretmen algılarına göre okul liderliği ile örgütsel sessizlik ilişkisinde okul ikliminin aracı rolü araştırılmaktadır. Nicel araştırma desenlerinden ilişkisel desenin kullanıldığı bu araştırma, kolay örnekleme yöntemiyle, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında, Türkiye'nin yedi bölgesinden seçilen il ve ilçelerde, seçilen resmi okullarda yapılmıştır. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise türündeki okullardan 421 öğretmen araştırmaya katılmıştır. Araştırmada Örgütsel Sessizlik Ölçeği, Okul İklimi Ölçeği ve Okul Liderliği Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Toplanan veriler nicel veri çözümleme teknikleri kullanılarak çözümlenmiş, SPSS 22 ve AMOS 24 programları ile analizleri yapılmıştır. Okullarda örgütsel sessizliğin orta düzeyde olduğu, örgütsel sessizliğin alt boyutu olan korumacı sessizliğin ise yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticisinin liderlik özelliği ve okul iklimi yüksek düzeyde olumlu olduğunda, korumacı sessizlik davranışının arttığı saptanmıştır. Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ve aracılık analizine göre, okul liderliği okul iklimine ve örgütsel sessizliğe etki etmektedir. Okul ikliminin tam aracılık etkisi vardır ve bu etki anlamlıdır. Okullarda örgütsel sessizlik davranışının azalması için okul yöneticisi okul iklimini iyileştirmeli ve olumlu liderlik davranışları sergilemelidir.
Özet (Çeviri)
In organizations where organizational silence is prevalent, employees withhold information and opinions about the institution, concealing existing problems. Consequently, these issues escalate, reducing institutional efficiency and effectiveness. This study examines the mediating role of school climate in the relationship between school leadership and organizational silence based on teachers' perceptions. Employing the correlational design—a quantitative research design—the study was conducted using a convenience sampling method across public schools in various provinces and districts of Türkiye's seven regions during the 2024–2025 academic year. A total of 421 teachers from preschools, primary schools, middle schools, and high schools participated. Data were collected using the Organizational Silence Scale, the School Climate Scale, and the School Leadership Scale and analysed through quantitative techniques using SPSS 22 and AMOS 24. The findings indicate that organizational silence in schools is moderate, while protective silence—a sub-dimension of organizational silence—is high. It was determined that when the leadership characteristics of the school administrator and the school climate are highly positive, the protective silence behaviour increases. Structural Equation Modelling (SEM) and mediation analysis reveal that school leadership significantly influences both school climate and organizational silence. Furthermore, school climate has a full mediating effect, and this effect is significant. To mitigate organizational silence in schools, administrators should focus on improving the school climate and adopting positive leadership behaviours.