Lise öğrencilerinin dijital oyun oynama motivasyonları ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının incelenmesi
An investigation of high school students' motivations for digital game and for participation in physical activity
- Tez No: 668280
 - Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinin dijital oyun oynama motivasyonları ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma modellerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, genel tarama ve ilişkisel tarama yöntemlerine göre tasarlanmıştır. Araştırma evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Ankara İli merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bulunan devlet okulu ve özel okullarından toplam 5 ilçede eğitim gören seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş 15 okuldaki lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 1221 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan ve katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla kullanılan kişisel bilgi formu ve araştırmanın amacına uygun olarak belirlenen öğrencilerin dijital oyun oynama motivasyonlarını öğrenmek amacıyla Tekkurşun-Demir ve Cicioğlu (2018) tarafından hazırlanan“Dijital Oyun Oynama Motivasyonu Ölçeği, öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarını öğrenmek amacıyla ise Tekkurşun-Demir ve Cicioğlu tarafından hazırlanan (2018) ”Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 Paket programından faydalanılmıştır. Verilere uygulanacak analize karar vermeden önce, verilerin normal dağılım gösterip göstermediği çarpıklık ve basıklık değerleri ile incelenmiştir. Analizler yapılırken, aritmetik ortalama (x ̅), standart sapma (ss), yüzde (%), frenkans (n) faydalanılmıştır. Ayrıca pearson korelasyon analizinde pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısından; tek yönlü varyans analizinde (ANOVA) Post-Hoc test istatistiklerinden (Tukey HSD) , ilişkisiz örneklemlerde (t Testi), Cohen'in güç analizi kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda erkek öğrencilerin dijital oyun oynama motivasyonlarının kadın öğrencilere göre daha fazla olduğu ve 10. sınıf öğrencilerin dijital oyun oynama motivasyonlarının en yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte anne ve baba eğitim düzeyleri yükseldikçe öğrencilerin dijital oyun oynama sürelerinin azaldığı fiziksel aktiviteye katılımlarının arttığı saptanmıştır. Sonuç olarak, lise öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arttıkça, dijital oyun oynama motivasyonlarının anlamlı ve düşük düzeyde azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between high school students' motivation to play digital games and their motivation to participate in physical activity. In the research, scanning method, one of the quantitative research models, was used. The research is designed according to general and relational scanning methods. The universe of the research consists of high school students in 15 schools selected by simple random sampling method among the non-random sampling methods studying in a total of 5 districts from public and private schools affiliated to the Ministry of National Education in the central districts of Ankara in the academic year of 2020-2021. The sample of the study is 1221 volunteer students. The personal information form prepared by the researcher and used to determine the demographic information of the participants as a data collection tool in the research and the“Digital Game Motivation Scale prepared by Tekkurşun-Demir and Cicioğlu (2018) in order to learn the motivations of students to play digital games, determined in accordance with the purpose of the research, In order to learn the motivations for participating in physical activity, ”Physical Activity Participation Motivation Scale" prepared by Tekkurşun-Demir and Cicioğlu (2018) was used. SPSS 22 Package program was used to analyze the data. Before deciding on the analysis to be applied to the data, whether the data show a normal distribution was examined with the values of skewness and kurtosis. While analyzing, arithmetic mean (x ̅), standard deviation (ss), percentage (%), frequency (n) were used. In addition, in the Pearson correlation analysis, from the Pearson moments correlation coefficient; In one-way analysis of variance (ANOVA), among the Post-Hoc test statistics (Tukey HSD), in unrelated samples (t Test), Cohen's power analysis was used. As a result of this study, it was determined that high school male students were more motivated to play digital games than female students and 10th grade students had the highest level of motivation to play digital games compared to their class. However, it was found that as the education levels of the parents increased, the duration of the digital games decreased and their participation in physical activity increased. İn conclusion, it has been determined that male students' motivation to play digital games is higher than female students and that 10th grade students have the highest level of motivation to play digital games. However, it was found that as the education levels of the parents increased, the duration of the digital games decreased and their participation in physical activity increased. As a result, it is seen that as the motivation of high school students to participate in physical activity increases, their motivation to play digital games decreases significantly and at a low level.