Genç futbolcularda anaerobik dayanıklılık, çeviklik ve sürat parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between anaerobic endurance, agility and speed ​​parameters in young footballers
  1. Tez No: 668281
  2. Yazar: MUSTAFA ADEM SOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, genç futbolcularda anaerobik dayanıklılık, çeviklik ve sürat parametreleri arasındaki ilişkilerin ortaya konmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, İstanbul Kağıthane İlçesindeki Seyrantepe Of Spor amatör futbol takımının bünyesinde olan 14 yaşındaki 24 futbolcu katılmıştır. Sporcuların, kilo ölçümleri (Vücut ağırlığı ve boy ağırlığı 0,1 kg hassaslıkta bir elektronik terazi ile ölçülürken), boy ölçümleri (boy uzunluğu 0,01 cm hassaslıkta dijital boy ölçer aletiyle ölçülmüştür), anaerobik dayanıklılık ölçümleri tekrarlı sprint yeteneği testi ile, çeviklik ölçümleri T-çeviklik testi ile, sürat ölçümleri 30 metre sürat testi uygulanarak ölçümler yapılmıştır. Sürat ve çeviklik testi için FusionSport Smartspeed marka fotosel kullanılmıştır. Yapılan bütün ölçümler sonucunda tüm istatistiksel hesaplamalar SPSS 25.0 paket programında analiz edilerek bulgularla sunulmuştur. Çalışmaya katılan sporcular normal dağılım göstermesi sebebiyle parametreler arasındaki korelasyonu incelemek için pearson krelasyon (r) analiz yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışma ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Genel tarama modeli türlerinden, ilişkisel tarama modeli iki ya da daha fazla sayıdaki değişken arasında birlikte değişim varlığı veya derecesini belirlemeyi amaçlayan bir araştırma modelidir. Bulgular: Çalışmaya gönüllük esasına bağlı olarak katılan sporcuların düşüş yüzdesinin yorgunluk indeksini etkilediği ve toplam varyansın %59'unu açıkladığı görülmektedir. Yapılan çalışmada çeviklik ile sürat arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişki ortaya çıkmıştır. Sürat parametresinin çevikliği etkilediği ve toplam varyansın %23'ünü ifade ettiği görülmektedir. Çeviklik parametreleri ile sürat parametreleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişkiye rastlanırken (p=,017, r=,483), düşüş yüzdesi parametresi ile yorgunluk indeksi arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde ilişki tespit edilmiştir (p=,000, r=,771). Regresyon katsayısının anlamlılığına ilişkin test sonuçları incelendiğinde, düşüş yüzdesi parametre düzeyinin (t= 5,675, p= ,000), yorgunluk indeksini etkilediği ve toplam varyansın yaklaşık %59 ' ünü açıkladığı görülmektedir. Sonuç: Genç futbolcularda, sürat ve çeviklik parametreleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this project is to reveal relationships between anaerobic endurance, agility and speed parameters in young footballers. Materials and Methods: 20 footballers, at the age of 14 in Seyrantepe Ofspor Football Club in Kağıthane District of İstanbul, participated in our study. While body weight of them was mesasured an electronic scale with an accuracy of 0.1 kg, height measurements were measured with a digital height meter with an accuracy of 0,01 cm. The anaerobic endurance measurements of footballers were measured by repeated sprint ability test. The agility measurements were measured by T-agility test and the speed measurements were measured by 30 meters speed tests. For the speed and agility tests, we used Smartspeed, Fusion Sport brand photocell. As a result of all the measurements made, all statistical calculations are presented in the findings by being analyzed in the SPSS 25.0 package program. Since the footballers participating in the study showed normal dispersion, Pearson Crelation (r) method was applied to examine the relationship between parameters. This study was conducted with the relational survey model. Among the general survey model types, the relational survey model is a research model that aims to determine the existence of change or degree of change between two or more variables. Findings: It is clearly observerd that the decreasing percentage of the athletes that are participating in the study on a voluntary basis, affects the fatigue index and explains 59% of the total variance. In this respect, a favourable relationship between agilitiy and speed in a medium-level has been occured in the study that is carried out. It is seen that the speed parameter affects agility and expresses 23% of the total variance. While a favourable relationship between agility parameters and speed parameters has been encountered in a medium level, (p =, 017, r =, 483), the relationship between the decreasing percentage parameter and fatigue index parameter has been determined as highly favourable. (p =, 000, r =, 771). When the test results regarding the significance of the regression factor are examined, it is seen that the decreasing percentage parameter level (t = 5.675, p = .000) affects the fatigue index and explains about 59% of the total variance. Conclusion: As a conclusion, meaningful relationships have been determined between speed and agility parameters in young footballers (p0,05)