Yeni medyada kurgunun anlatım dili: Youtube video içeriklerinin kurgulanışı ile film kurgusunun karşılaştırmalı analizi
Narrative language of the editing in new media: Comparative analysis of Youtube media content editing and movie editing
  1. Tez No: 668288
  2. Yazar: GÖKER EMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Journalism, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüzde yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak yeni medyada görselliğe dayalı üretilen yapımların sayısının arttığı görülmektedir. İnternetin yaygınlaşması ve video işleme olanaklarının artması ile daha büyük güç kazanan Youtube ise söz konusu artışın ortaya çıkmasında önemli bir sosyal ağ konumundadır. Video paylaşım ağı olarak işlev gören Youtube'da üretilen birçok video içeriği niteliğine sahip yapım, kurgu alanının çeşitli özelliklerinden yararlanılarak yeni medya kullanıcılarının beğenisine sunulmaktadır. Dolayısıyla yeni medya ortamları içerisindeki video paylaşım ağları için üretilen video içeriklerinin belirli bir kurgu aşamasından geçmesini, kurgunun yeni medya ortamlarında işlev görmesi olarak ele almak mümkündür. Özellikle ağda popülerlik elde etmeye çabalayan birçok Youtuber, yer aldıkları video içeriklerini takipçilerinin ilgisini çekecek bir biçimde kurgulamayı tercih etmektedir. Bu noktada sinemanın ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra keşfedilen kurgunun video içeriklerinde uygulanmaya başlamasıyla birlikte birtakım değişikliklere uğradığı görülmektedir. Tarihsel gelişimi dikkate alındığında filmlerin meydana gelmesinde önemli bir aşama olan kurgu, uygulanış biçimi sayesinde kendine ait bir dil oluşturmakta ve bu dil yeni medyada üretilen video içeriklerindeki haliyle kıyaslandığında birtakım benzerlikler ve farklılıklar içermektedir. Bu çalışmada, kurgunun kendi anlatım diline sahip olduğu noktasından hareketle, filmlerin meydana gelmesinde oluşturduğu dil ile yeni medyadaki uygulanış biçimi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in new media, it is seen that the number of productions based on visuality has increased in parallel to the development of new communication technologies. With the increase in video processing opportunities and the widespread use of internet, Youtube, which is gaining more power today, is an important social network in the emergence of this increase. The production, which has the quality of many video content produced on Youtube, which functions as a video sharing network, is presented to the taste of new media users by taking advantage of various features of the editing field. Therefore, it is possible to consider the completing a certain phase in editing of the video content which is produced for video sharing networks in new media environments as a function of editing in new media environments. Particularly, many Youtubers who try to gain popularity on the network, prefer to edit their video contents in a way that attracts the attention of their followers. At this point, it is seen that editing which is discovered after the appearance of cinema, has undergone some changes with its application in the video content. In consideration of its historical development, editing, which is an important stage in the process of making films, creates a language of its own because of the way it is applied, and this language contains some similarities and differences compared to the way in the video content which is produced in new media. In this study, from the point of editing has its own language of expression, it is aimed to reveal that the similarities and differences between the language that editing creates in the process of making films and the way they are applied in new media.