Aile arabuluculuğu
Family mediation
  1. Tez No: 672505
  2. Yazar: ERHAN FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Aile uyuşmazlıklarının yapısı, gittikçe farklılaşması ve artışı gibi birçok nedenin ya-nında uzun süren ve oldukça masraflı yargılamalar bu alanda da alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin önemini ortaya çıkarmıştır. Aile ilişkilerinin sürekliliği nedeniyle bu alanda ortaya çıkan anlaşmazlıkları tam anlamıyla sona erdirmenin özellikle çocuk-lar söz konusu olduğunda mümkün olamayacağı gerçeği de bu uyuşmazlıkları dostane yöntemlerle çözmeyi bir açıdan elzem haline getirmektedir. Bilindiği üzere, insanların aile hukuku alanında oluşan uyuşmazlıklarını alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemle-riyle sona erdirebildiği usullerden biri de aile arabuluculuğudur. Biz de çalışmamızda henüz ülkemizde müstakil bir düzenlemeyle ele alınmamış aile arabuluculuğu müesse-sini inceleyeceğiz. Bu kapsamda çalışmamızın ilk bölümünde arabuluculuk kavramı, arabuluculuğun tanımı, aile kavramı ve aile arabuluculuğunun tanımı ve konunun mu-kayeseli hukukta ele alınışı ile arabuluculuğun yararları ve sakıncaları incelenecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise aile arabuluculuğunda yer alabilecek kişiler, aile ara-buluculuğunun ilkeleri, modelleri ile aile arabuluculuğu eğitimi ve online aile arabulu-culuğu konuları ele alınacaktır. Çalışmamızın son bölümünde ise Türk hukukunda arabuluculuğa elverişlilik şartları, aile arabuluculuğuna elverişli olup olmadığı açısın-dan konuların incelemesi, arabulucunun hak ve yükümlülükleri ile aile arabuluculu-ğunda dava şartı arabuluculuğun mümkün olup olmadığı sorunu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In addition to many reasons such as the structure of family disputes, their gradual differentiation and increase, long and costly trials have revealed the importance of alternative dispute resolution methods in this field. The fact that it is not possible to end the disputes that arise in this area due to the continuity of family relations, espe-cially when it comes to children, makes it necessary to resolve these disputes with friendly methods. As it is known, family mediation is one of the procedures by which people can terminate their family law disputes with alternative dispute resolution methods. In our study, we will examine family mediation, which has not yet been dealt with in an independent regulation in our country. In this context, in the first part of our study, the concept of mediation, the definition of mediation, the defini-tion of family concept and family mediation, its handling in comparative law, and the benefits and drawbacks of mediation will be examined. In the second part of the study, individuals who can take part in family mediation, principles and models of family mediation, family mediation training and online family mediation will be dis-cussed. In the last part of our study, the conditions of eligibility for mediation in Turkish law, the examination of the issues in terms of whether it is suitable for family mediation, the rights and obligations of the mediator, and the question of whether mediation is possible in family mediation will be discussed.