Yeni tip koronavirüs (COVID-19) biyolojik bir silah olabilir mi? Çorum ilinde yaşayan bireylerin düşünceleri üzerine bir alan araştırması
Could the novel coronavirus (COVID-19) be a biological weapon? A fi̇eld research on the thoughts of the individuals living in Çorum province
- Tez No: 668306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Genetik, Halk Sağlığı, Biostatistics, Genetics, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yeni tip Koronavirüs (COVID-19) 2019 yılının aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan ve hızla yayılan koronavirüs, milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra ekonomik ve psiko-sosyal sorunlara neden olmuştur. Koronavirüs Ebola, MERS ve SARS gibi ciddi salgın hastalıklara neden olan virüs ailelerine benzemektedir. Ülkeler ve organizasyonlar bir yandan virüsün yayılmasını ve insanlara olan etkilerini azaltmak için tedbirler alırken, bir yandan da ani bir şekilde ortaya çıkan ve hızla yayılan bir pandemi karşısında hazırlıksız yakalanmışlardır. İnsanlar pandemi nedeniyle bu süreçte kendilerini ve ailelerini korumak amacıyla genel tedbirlere uymaya özen gösterirken, bir yandan da dünya genelinde gerek sosyal yaşamda gerek ekonomik yaşamda gerçekleşen değişikliklere şahitlik etmektedir. Bu nedenle insanların yeni tip koronavirüs ve kaynağı hakkındaki düşünceleri, maske ve sosyal mesafe gibi virüsten korunmaya yönelik tedbirler hakkındaki düşünceleri ve aşıya karşı yaklaşımlarına ilişkin düşünceleri önem arz etmektedir. Bu çalışmada Çorum ilinde yaşayan bireylerin koronavirüsün biyolojik bir silah olup olmadığı teorisi hakkındaki düşüncelerinin kapsamlı bir analizinin yapılması amaçlanmıştır. Çorum ilinde yaşayan bireylerin konu hakkındaki düşünceleri anket yöntemiyle elde edilmiş ve veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Novel Coronavirus (COVID-19) appeared in Wuhan, China in December 2019. The coronavirus, which affected the whole world and spread rapidly in 2020, caused economic and psycho-social problems as well as the death of millions of people. The coronavirus is similar to families of viruses that cause serious epidemics such as Ebola, MERS, and SARS. While countries and organizations have taken measures to reduce the spread of the virus and its effects on humans, they have also been caught unprepared in the face of a sudden emerging and rapidly spreading pandemic. While people take care to comply with general measures in order to protect themselves and their families during this process due to the pandemic, they also witness changes in both social life and economic life worldwide. Therefore, people's thoughts about the novel coronavirus and its source, their opinions on anti-virus measures such as masks and social distance, and their opinions on their approach to vaccination are important. In this study, it was aimed to make a comprehensive analysis of the opinions of individuals living in the province of Çorum on the theory of whether the coronavirus is a biological weapon. The opinions of the individuals living in Çorum Province on the subject were obtained by the survey method and the data were analyzed statistically.