Fındık kabuğu külü ve yüksek karbonlu ferrokrom üretim fırınlarında ortaya çıkan baca külünün asfalt betonunda filler olarak kullanımı
The use of hazelnut shell ash and chimney ash released in high carbon ferrochrome production furnaces as files in asphalt concrete
  1. Tez No: 668313
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Doğadan elde edilen kaynakları daha verimli ve uzun süreli kullanmak ve bu kaynaklara alternatif malzemeler bulmak birçok araştırmanın temel konusu olmuştur. Sınırlı olan kaynakların uzun süreli olarak değerlendirilmesi ve geri dönüştürülerek tekrar kullanılması bu kaynakların daha efektif kullanılmasını sağlayacaktır. Atıkların bu doğal kaynakların yerine alternatif olarak kullanılması atık değerlendirilmesi ile birlikte enerji tasarrufu da sağlayarak ekonomik fayda sağlayacaktır. Bu çalışmada, yanmış fındık kabuğu külü (FKK) ve Eti Krom tesislerinde kromit cevheri zenginleştirmesi sırasında ortaya çıkan atık geri kazan (AGK) külü malzemelerinin esnek üst yapı kaplamalarında filler materyali olarak uygunluğu araştırılmış ve kalker filleri ile kıyaslaması yapılmıştır. Tez üç faktörlü deneylerden oluşmaktadır. Birinci aşamada kırmataş kalker filleri ile sabit filler oranı kullanılmış (%4.7) ve ideal asfalt çimentosu yüzdesi Marshall stabilite deneyleri ile belirlenmiştir (%4.6). İkinci ve üçüncü aşamalarda ise kalker filler malzemesini farklı oranlarda FKK ve AGK ile karıştırarak (%25-75, %50-50, %25-75, %100) oluşturulan deney numunelerine stabilite, pratik özgül ağırlık, asfalt dolu boşluk oranı, boşluk yüzdesi değişimi, akma değişimi ve agregalar arası boşluk değişimi deneyleri uygulanmış ve sonuçları karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak, FKK agrega yüzeyini kapladığı için bitüm-agrega birleşmesini etkilemiş ve durabiliteyi azaltarak soyulma oluşumuna neden olmuştur. AGK kullanılan numunelerin stabilite değerlerinin arttığı boşluk oranlarının azaldığı gözlemlenmiş ve FKK külüne göre daha iyi bir alternatif olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Using the resources obtained from nature more efficiently and for a long time and finding alternative materials to these resources have been the main subject of many studies. Long-term utilization of limited resources and their recycling and reuse will ensure that these resources are used more effectively. Using wastes as an alternative to these natural resources will provide economic benefits by providing energy savings along with waste utilization. In this study, the usability of burned hazelnut shell ash (FKK) and waste reclaim (AGK) ash materials generated during the enrichment of chromite ore in Eti Krom plants as filler material in flexible superstructure coatings were investigated and compared with limestone fillers. The thesis consists of three stages of experiments. In the first stage, crushed limestone fillers and fixed fillers were used (4.7%) and optimum bitumen percentage was determined by Marshall stability tests (4.6%). In the second and third stages, the stability, practical specific gravity, asphalt-filled void ratio, void percentage were added to the test samples created by mixing the limestone filler material with FKK and AGK in different proportions (25-75%, 50-50%, 25-75%, 100%). Change, yield change and inter-aggregate space change tests were applied and the results were compared and interpreted. As a result, FKK affected the interaction of bitumen-aggregate as it covered the aggregate surface and caused peeling by reducing the durability. It was observed that the stability values using AGK increased, the vacancy rates decreased and a better alternative to FKK ash was prepared.